Rok 2015

blue-velvet-min Blue Velvet
8 stycznia 2015

REŻYSER
David Lynch
ROK PRODUKCJI
1986
USA

wszystko zaczyna się od ucha znalezionego w trawie. Joeffrey, zaintrygowany znalazca, postanawia podjąć śledztwo w tej sprawie. Poszlaki kierują go do mieszkania Dorothy. Tu rozpoczynają się ekranowe perwersje i zabawy reżysera z widzem. Surrealista- David Lynch- prowadzi widza do zupełnie innego świata, gdzie zamiast znanej rzeczywistości wita nas irracjonalność szyta oniryzmem, senne koszmary, w których główny bohater stara się odszukać własną tożsamość na odwołaniach do ludzkiej podświadomości. Tworzy obraz ludzkiej egzystencji pełnej zła i perwersji. Nic nie mieści się w ogólnie przyjętych normach. Joffrey krok po kroku rozwiązuje kolejne zagadki, by gwałtownie wyrwać nas ze znanego nam świata w brutalne oblicze rzeczywistości.

francuski-lacznik-min Francuski łącznik
15 stycznia 2015

REŻYSER
William Friedkin
ROK PRODUKCJI
1971
USA

film bazuje na opartym na faktach amerykańskim kryminale lat 70’. Prowadzone jest śledztwo w sprawie zdemaskowania siatki dilerów narkotyków. Szlak przemytniczy heroiny prowadzi z Marsylii do Nowego Jorku. Jimmy „Popeye” Doyle i jego partner Buddy Russo inwigilują właściciela małego sklepu ze słodyczami, chcąc wpaść na trop francuskiego łącznika. Dla jednego z nich znalezienie przestępcy zamienia się w obsesję. Przeciwnicy, chcąc przechytrzyć siebie nawzajem, wykazują się ponadprzeciętną inteligencją, choć czasem popełniają błędy, niedoceniając przeciwnika. Film zdobył pięć w pełni zasłużonych Oscarów- w tym za najlepszy film, rolę pierwszoplanową i reżyserię. Reżyser wprowadził nieodłączny od tej pory motyw przemocy, brudu i bardzo realistycznego portretowania ludzkiej psychiki.

wplyw-ksiezyca-min Wpływ księżyca
22 stycznia 2015

REŻYSER
Norman Jewison
ROK PRODUKCJI
1987
USA

widz ma okazję poznać życie włoskiej dzielnicy Nowego Jorku. Hydraulik i jego żona dzielą dom ze swoją dochodzącą czterdziestki córką, której mąż zginął w wypadku samochodowym. Nadchodzi dzień, kiedy wdowa jest proszona o rękę przez sąsiada- Johnny’ego. Kobieta przyjmuje zaręczyny, by odgonić ciążący na niej zły los. Oświadczyny zostają przyjęte, jednak rodzinna idylla ma się niedługo skończyć. Choroba matki pana młodego skłania go do wyjazdu na Sycylię. Prosząc niedoszłą małżonkę o skontaktowanie się z jego bratem. Jest to początek wielkich kłopotów tej pary. W roli piękniej i zabawnej Loretty zobaczymy Cher, która za tę rolę otrzymała nagrodę Akademii. Na ekranie towarzyszyć jej będzie, jako przyszły mąż, Nicolas Cage.

krew-z-nosa-min Krew z nosa
29 stycznia 2015

REŻYSER
Dominik Matwiejczyk
ROK PRODUKCJI
2004
Polska

Pablo- w tej roli nagrodzony OFFskarem Bodo Kox- młody chłopak z wrocławskiego blokowiska, jest znudzony swoją szarą codziennością, przeplataną włóczeniem się po osiedlu i obrywaniem w bójce od skinheadów. Marzy, by zostać znanym twórcą hip-hopowym. Ta niełatwa droga do wyrwania się z ubogiej rzeczywistości przebiega w towarzystwie imprez, narkotyków i undergroundowej muzyki. Nie jest to jednak typowy pesymistyczny i patetyczny polski film. Reżyser- Dominik Matwiejczyk- ucieka od banału i umoralniania widza. Jego przekaz jest budowany przez pryzmat ironii i humoru.

clerks-min Clerks
26 lutego 2015

REŻYSER
Kevin Smith
ROK PRODUKCJI
1994
USA

Pozycja, której wielu chyba nie trzeba przedstawiać. Ta niskobudżetowa komedia zyskała status kultowej i zagwarantowała reżyserowi stałe miejsce w Hollywood. To w niej po raz pierwszy pojawiają się też znane z innych filmów Smitha postacie Jaya i Cichego Boba.
Dante ma dwadzieścia dwa lata i jest sprzedawcą w sklepie Quick Stop. Kiedy szef prosi go o przyjście do pracy w wolnym czasie, nie potrafi odmówić. Tak zaczyna się kolejny zwykły dzień z jego życia. Z perspektywy głównego bohatera oraz jego przyjaciela Randala- pracującego w sąsiadującej z Quick Stopem wypożyczalni kaset wideo- obserwujemy amerykańską codzienność, przewijających się przez sklep ekscentrycznych klientów, poznajemy relacje Dantego z kobietami, słuchamy o poglądach protagonistów dotyczących ich miejsca w życiu i społeczeństwie.
Poza absurdalnym humorem oraz satyrycznymi komentarzami na temat współczesnego społeczeństwa film przedstawia nam rozważania bohaterów na temat tego, w jakim stopniu zadowolenie z życia zależy od naszej sytuacji, a w jakim – od nas samych.

myszy-i-ludzie-min Myszy i ludzie
5 marca 2015

REŻYSER
Gary Sinise
ROK PRODUKCJI
1992
USA

Ekranizacja powieści amerykańskiego noblisty Johna Steinbecka to poruszająca opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności za drugą osobę.
Lata trzydzieste XX wieku, czasy Wielkiego Kryzysu. George (w tej roli sam reżyser) opiekuje się opóźnionym umysłowo przyjacielem- Lennym (John Malkovich). Podróżują od farmy do farmy, pracując jako parobkowie, jednak dziecięce zachowania Lenny’ego w połączeniu z jego wielką siłą fizyczną często wciągają ich w kłopoty. Mężczyźni marzą o własnym gospodarstwie, gdzie mogliby żyć nienękani przez nikogo, niestety muszą radzić sobie z biedą, alienacją oraz niezrozumieniem, z jakim spotyka się często osoba niepełnosprawna.
Trudno o lepszy komentarz dotyczący życia przedstawicieli klasy pracującej w przedwojennych Stanach Zjednoczonych, w których Amerykański Sen spełnia się tylko nielicznym.

capote-min Capote
12 marca 2015

REŻYSER
Bennett Miller
ROK PRODUKCJI
2005
Kanada, USA

Biograficzny obraz przedstawiający powstawanie wielkiego dzieła Trumana Capote – Z zimną krwią. Phillip Seymour Hoffman- grający tytułowego bohatera- nagrodzony został m.in. Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA za rolę pierwszoplanową.
Truman i jego przyjaciółka Nelle Harper Lee ruszają do Kansas, by udokumentować śledztwo dotyczące brutalnego mordu dokonanego na farmerskiej rodzinie. Niedługo po ich przyjeździe domniemani sprawcy zostają ujęci. Pisarzowi udaje się nawiązać kontakt z zatrzymanymi w areszcie mężczyznami. Tak zaczyna się sześcioletnia seria wywiadów, która później przerodzi się w największe (i ostatnie ukończone) dzieło Capote’a. Najciekawszy w filmie nie będzie jednak sam proces twórczy, a relacja, jaka nawiąże się między Trumanem, a Smithem – jednym z podejrzanych. Mimo przekonania o jego winie, Capote zaczyna odczuwać sympatię, a nawet współczuć mężczyźnie. Rozdarcie wewnętrzne pisarza i niecodzienna nić porozumienia między opisującym a opisywanym stanowią oś fabularną filmu, dając pole do aktorskiego popisu Hoffmanowi.
Pozycja polecana wielbicielom XX-wiecznej literatury amerykańskiej i nie tylko.

ofiarowanie-min Ofiarowanie
19 marca 2015

REŻYSER
Andriej Tarkowski
ROK PRODUKCJI
1986
Francja, Szwecja, Wielka Brytania

Prawdziwy kawał soczystego, intelektualnego steka – danie główne w marcowym DKF-ie. Andriej Tarkowski nie od dziś ma nasz znak jakości, tym razem jednak zamierzamy się nim delektować razem z Wami. Ofiarowanie to ostatni film reżysera i zarazem jego testament artystyczny.
Aleksander, pięćdziesięcioletni intelektualista, żyje w odosobnieniu z żoną i dziećmi. W obliczu rozpoczynającej się wojny atomowej, odrzuca swój ateizm i zwraca się do Boga, oferując mu wszystko, co ma w zamian za odwrócenie wydarzeń, jakie już nastąpiły. Tak zaczyna się przesycona symboliką oraz kulturowymi cytatami opowieść o poświęceniu, wierze, wartości ludzkiego życia. Aleksander traci rodzinę, dom, zdrowie psychiczne – w efekcie nie wie nawet, czy ofiara, jaką złożył była prawdą, czy tylko wytworem jego chorego umysłu.
Ofiarowanie to dzieło nie tylko wybitne intelektualnie, ale również uczta dla oka i ucha. Wysmakowane, dopracowane w każdym szczególe kino, nad którego powstawaniem Tarkowski czuwał jeszcze na łożu śmierci. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego kinomana. Ponadto, będzie to seans wyjątkowy, ponieważ film zostanie wyświetlony z naszych zabytkowych projektorów, które pamiętają jeszcze II wojnę światową – prawdziwy rarytas dla wielbicieli kina.

annie-hall-min Annie Hall
26 marca 2015

REŻYSER
Woody Allen
ROK PRODUKCJI
1977
USA

Poważny marzec zakończymy lżejszym akcentem. Annie Hall to w opinii wielu krytyków najlepszy film Allena. Historia romansu komika Alvy’ego (w tej roli Woody Allen) i piosenkarki Annie Hall (Diane Keaton) na przestrzeni lat. Zawiera liczne wątki autobiograficzne, a także luźne przemyślenia reżysera/scenarzysty.
Film składa się z wielu skeczy, dzięki którym poznajemy urywki z różnych etapów życia głównych bohaterów. Formalne eksperymenty i narracja bohaterów, którzy wielokrotnie po prostu przechodzą przez sceny ze swojej przeszłości, tworzą obraz oryginalny, zabawny i niesamowicie wciągający. Kiedy doda się do tego świetną grę Allena i Keaton; charakterystyczne, ironiczne spojrzenie reżysera na życie oraz związki, a także jego lekkoduszne poczucie humoru- otrzymamy obraz przyjemny zarówno dla zmysłów, jak i ducha.
Annie Hall na pewno nie pozostawi Was bez uśmiechu.

kobieta-samotna-min Kobieta samotna
9 kwietnia 2015

REŻYSER
Agnieszka Holland
ROK PRODUKCJI
1981
Polska

Film pokazuje nam historię miłości dwójki niemłodych już i dotkniętych przez los osób. Samotna matka, pani listonosz nękana przez sąsiada-alkoholika, spotyka byłego górnika, rencistę. W naturalistyczny sposób pokazano życia dwóch osób niemających szansy na odmianę swojej sytuacji. „Kobieta samotna” to obraz bez wątpienia gorzki, ale przy tym szczery. Na pewno pobudza do refleksji.

pokoj-marvina-min Pokój Marvina
16 kwietnia 2015

REŻYSER
Jerry Zaks
ROK PRODUKCJI
1996
USA

„Pokój Marvina” to przede wszystkim sama śmietanka aktorska: w rolach głównych genialne Meryl Streep i Diane Keaton. Obok nich zobaczymy DiCaprio i De Niro. Historia chorej na białaczkę kobiety, która prosi o pomoc w opiece nad ojcem i ciotką swoją dawno niewidzianą siostrę. Choć pytania, jakie zadają twórcy (przede wszystkim pytanie o to, co jesteśmy winni innym ludziom, a w szczególności rodzinie) nie są niczym nowym, to film broni się genialną grą aktorską i brakiem charakterystycznego dla amerykańskiego kina patosu.

ostatni-krol-szkocji-min Ostatni król Szkocji
23 kwietnia 2015

REŻYSER
Kevin Macdonald
ROK PRODUKCJI
2006
Wielka Brytania

Zwycięzca między innymi Oscara, Złotego Globu oraz trzech nagród BAFTA. Zdaniem krytyków, najlepsza rola w karierze Foresta Whitakera. Młody szkocki lekarz zostaje osobistym medykiem ugandyjskiego dyktatora, Idiego Amina. Szybko poddaje się charyzmie i urokowi osobistemu przywódcy, jednak dobre pierwsze wrażenie szybko znika, zastąpione przerażeniem. Amin okazuje się niestabilnym emocjonalnie socjopatą, megalomanem tytułującym się „ostatnim królem Szkocji”. Główny bohater orientuje się, że jest tak naprawdę więźniem – bez paszportu, bez kontaktu z rodziną, na łasce szalonego watażki. Zaczyna obmyślać plan ucieczki.

ida-min Ida
30 kwietnia 2015

REŻYSER
Paweł Pawlikowski
ROK PRODUKCJI
2013
Dania, Polska

Mocne zakończenie miesiąca – „Ida”, film, który ostatnio nie schodzi z języków. Pierwszy w historii polski zdobywca Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Obraz kontrowersyjny, poruszający kwestię udziału Polaków w Zagładzie, a gdyby tego nie było mało, zrealizowany w nowatorski sposób. Anna, kandydatka do złożenia ślubów zakonnych, musi odwiedzić jedyną żyjącą krewną zanim zdecyduje się na zamknięcie w klasztorze. Jej ciotka, Wanda, okazuje się być komunistyczną prokurator, a do tego Żydówką. Anna, a właściwie Ida Lebenstein, wyrusza z nią w podróż do rodzinnej wioski, by dowiedzieć się, gdzie zostali pochowani jej rodzice.

co-sie-zdarzylo-baby-jane-min Co się zdarzyło Baby Jane?
7 maja 2015

REŻYSER
Robert Aldrich
ROK PRODUKCJI
1962
USA

Akcja tego thrillera na pograniczu dramatu psychologicznego rozgrywa się głównie w domu sióstr – Jane i Blanche. Druga z nich na skutek zagadkowego wypadku zostaje przykuta do krzesła inwalidzkiego i zdana tylko na pomoc Jane. Z kolei tytułowa bohaterka to już tylko cień po dawnej gwieździe, jaką była w dzieciństwie. Teraz pozostała jej tylko gorycz, zazdrość i nienawiść, jaką żywi do świata, który o niej zapomniał. Wyraźnie poruszony jest wątek o destrukcyjnym wpływie presji rodziców na osobowość młodej, utalentowanej osoby, a także niszczycielskiej siły rywalizacji i bezgranicznej zawiści. Reżyser podaje tę tematykę w formie dreszczowca wbijającego w fotel. Swoją sławę „Baby Jane” zawdzięcza nie tylko wspaniale poprowadzonemu scenariuszowi i wybitnej grze aktorskiej (obydwie siostry wykonały prawdziwy aktorski majstersztyk), lecz także nienawiści, która dzieliła aktorki w życiu prywatnym. Wystarczy wspomnieć o scenach, gdzie celowo doprowadzały do kontuzji czy poważnego zranienia towarzyszki – a to dopiero wierzchołek góry lodowej intryg obydwu pań. Ten nietuzinkowy aktorski pojedynek zobaczymy w wykonaniu Bette Davis i Joan Crawford.

idz-i-patrz-min Idź i patrz
14 maja 2015

REŻYSER
Elem Klimow
ROK PRODUKCJI
1985
ZSRR

”Idź i patrz” (1985) to radziecka legenda kina wojennego. Trudno znaleźć bardziej przytłaczający i brutalny obraz konfliktu zbrojnego. Reżyser, Elem Klimow, prezentuje ten świat z poetycką wrażliwością, przez co wielu krytyków nadało filmowi miano „arcydzieła”. Poprzez historię chłopca – Floriana (Aleksey Kravchenko) – który realizuje swoje marzenie o zaciągnięciu się do wojska, poznajemy realia Białorusi ogarniętej zniszczeniami II wojny światowej. Gdy bohater odkrywa prawdziwe, nieromantyczne i pachnące śmiercią oblicze walki, rozpoczyna tułaczkę przez dotknięte eksterminacją ludności wioski. Jego percepcja zaburzona zostaje poprzez doznany szok, w wyniku czego jawa przeplata się z onirycznymi scenami i fantazjami. Przedstawienie wynaturzeń totalitarnej ideologii na długo pozostaje w pamięci widza. Przede wszystkim jest to ostrzeżenie przed zemstą na oprawcy – scena w której twarz bohatera rozmywa się z fotografią Hitlera. Odczucia wzmacnia muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ryszarda Wagnera. Ciekawostką dotyczącą filmu są pociski ostrej amunicji, których używano na planie i które nie raz mijały głowy aktorów o kilkanaście centymetrów. Inspiracją dla powstania dzieła były wydarzenia z 22-ego marca 1948 w wiosce Chatyń, gdzie 118-y Batalion Policyjny spalił żywcem w stodole większość mieszkańców wsi.

wyspa-skazancow-min Wyspa skazańców
21 maja 2015

REŻYSER
Marius Holst
ROK PRODUKCJI
2010
Francja, Norwegia, Polska, Szwecja

Norweski dramat, przenoszący publiczność w odizolowany świat zakładu poprawczego. Widza szokować może fakt, że historia bazuje na prawdziwych wydarzeniach. Rzeczywistość na tytułowej „Wyspie skazańców” (2010) przypomina mroźne piekło. Filmowy obraz jest szary, morze przepełnia groza, a wszechobecny śnieg i lód zabiera liczne życia. Morale przywrócić ma ostry reżim i dyscyplina, którym poddawani są chłopcy, bez odrobiny ludzkich praw w zamian. Zbuntowany nastolatek (Benjamin Helstad), decyduje się dokonać niemożliwego i uciec z wyspy. Chce zjednać sobie część współwięźniów. Rozpoczyna tym samym bunt, a według wielu – walkę o godność i człowieczeństwo. W roli dyrektora ośrodka zobaczymy Stellana Skarsgårda, który jest znany, m.in. z „Przełamując fale” i „Dziewczyny z tatuażem”. Film stawia ciekawy obraz zakładów karnych w kraju, w którym dziś porównuje się je do luksusowych hoteli. Jeszcze sto lat temu stosowano brutalne kary, opierające się na fizycznej i psychicznej przemocy. Można przywołać choćby pokazany w filmie sposób bicia „do pierwszej krwi”. Reżyser, Marius Holst, opisuje swój film jako traktat o niesprawiedliwości i rewolcie o ponadczasowym wydźwięku.

kontrolerzy-min Kontrolerzy
28 maja 2015

REŻYSER
Nimród Antal
ROK PRODUKCJI
2003
Węgry

Był to najbardziej kasowy węgierski film z 2003 roku. Pełnometrażowy debiut Nimroda Antala ma znamiona rozrywkowej produkcji, za czym przemawia szybka akcja, komizm i inne chwyty stosowane w kinie masowym. Od filmu komercyjnego odcina się jednak bogatą symboliką, która otwiera drogę ku wielu interpretacjom. Bohaterem jest Bulcsú (Sándor Csányi), pracujący w budapeszteńskim metrze. Jego zawód – kontroler, jak łatwo się domyślić, nie spotyka się z serdecznym odbiorem u pasażerów. Przemierzając podziemia, natrafia na złośliwości, elementy aspołeczne i szalonego mordercę, który wypycha przechodniów pod koła nadjeżdżającego pociągu. W podziemiu, plątaninie tuneli i peronów, świat rządzi się swoimi prawami. Choćby sam cykl dnia i nocy zagłuszony jest przez brak słońca i wszechobecność świateł z jarzeniówek. Jednak z jakiegoś powodu metro fascynuje i przyciąga Bulcsú, który nie próbuje nawet wyjść do życia toczącego się na powierzchni. Podczas seansu warto zwrócić uwagę na wymiar schodów, sowy i podobieństwa psychopaty do jednego z bohaterów. Humor przeplatający się z metaforami tworzy dzieło wielopłaszczyznowe, idealne do długiej analizy i dyskusji.

w-kregu-milosci-min W kręgu miłości
11 czerwca 2015

REŻYSER
Felix Van Groeningen
ROK PRODUKCJI
2012
Belgia, Holandia

Belgijski dramat z roku 2012 to źródło silnych emocji, dzieło pobudzające widza do odczuwania i empatii w stosunku do wydarzeń rozgrywających się na ekranie. Głównych bohaterów: Elise i Didgera spaja miłość do muzyki, temperament i (paradoksalnie) indywidualizm. Ich niezależność można zobaczyć w licznych tatuażach, komponowanej z pasją muzyce oraz w nieusankcjonowanym prawnie związku. Owocem ich namiętności jest córka Maybelle. Niestety scenariusz filmu ( a jeszcze częściej realnego życia) nie znosi sielanki niepodlegającej upływowi czasu. Nowotwór dziewczynki wchodzi niespodziewanie w ich życie, pochłaniając nie tylko jej ciało. Reżyser na szczęście ucieka od schematów (każdy chyba przyzna, że widział już wiele ckliwych filmów o chorych dzieciach), tworząc film nieszablonowy, będący dziełem realistycznym, pozbawionym telenowelowych schematów. Para przeżywa kolejne wydarzenia na charakterystyczny dla siebie sposób, nie brak tu będzie wzajemnego obwiniania się i agresji. Po zetknięciu się z ich historią ciężko będzie powtórzyć słowa, iż cierpienie uszlachetnia. Opis filmu nie byłby spójny, gdyby nie wspomniano o muzyce. Bluegrass, gatunek muzyki przypominający country będzie towarzyszyć widzom, a także Elise i Didgerowi, którzy wspólnie grają w zespole tworząc z głębi serca.

Lewiatan
8 października 2015

REŻYSER
Andrey Zvyagintsev
ROK PRODUKCJI
2014
Rosja

Kolia wraz z rodziną – synem z pierwszego małżeństwa i drugą, młodą żoną – mieszka w małej miejscowości nad Morzem Barentsa na północy Rosji. Jest właścicielem domu, przy którym prowadzi skromny warsztat samochodowy. Jego ziemia staje się obiektem pożądania potężnego burmistrza, który chce odebrać mu teren, żeby sprzedać go z dużym zyskiem. Mężczyzna postanawia walczyć o swój dobytek, w czym ma mu pomóc przyjaciel, cwany prawnik z Moskwy.

Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem
15 października 2015

REŻYSER
Stephan Komandarev
ROK PRODUKCJI
2008
Niemcy, Węgry, Słowenia, Bułgaria

„Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem” to historia Aleksa, który jako dziecko wyemigrował z rodziną z Bułgarii do Włoch, następnie do Niemiec. Gdy w wypadku samochodowym traci rodziców, a sam doznaje amnezji w jego życiu pojawia się Bai Dan – dawno niewidziany dziadek. By wyrwać wnuka z apatii oraz pomóc mu w odzyskiwaniu pamięci, zabiera go na niekonwencjonalną wycieczkę tandemem w rodzinne strony. Podróż obfituje w piękne widoki, proste mądrości, towarzyszy jej niezwykła bułgarska radość życia i ironiczna nostalgia. Film w 2010r. był bułgarskim kandydatem do Oskara. Zachwycał jury podczas festiwali w Warszawie, Palm Springs, Bergen, Sofii. Być może zainspiruje również was i zachęci do nauki gry w tryktraka.

Ja-Twoj-Syn Ja, twój syn
22 października 2015

REŻYSER
István Szabó
ROK PRODUKCJI
1966
Węgry

Film opowiada historię dorastającego chłopca, którego ojciec zmarł w roku 1945, zostawiając po sobie nieliczne wspomnienia. Żyjąc w niezwykle trudnych czasach, Takó stara się wypełnić lukę wymyślając jego historię, którą jednocześnie dopasowuje do aktualnej sytuacji politycznej. Gdy jednak zaczyna poznawać prawdę o swoim rodzicu, okazuje się ona daleka od opowieści o nieprzeciętnym herosie. Musi wyjść z cienia ojca i rozpocząć dorosłe życie na własny rachunek. „Ja, twój syn” to pełnometrażowy debiut znanego węgierskiego reżysera Istvána Szabó, uhonorowanego w 1967r. Nagrodą Specjalną Jury na MFF w Locarno. Mimo, iż powstał prawie pół wieku temu – do dziś nie stracił na aktualności.

chomsky Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?
29 października 2015

REŻYSER
Michel Gondry
ROK PRODUKCJI
2013
Francja


„Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” to wywiad inny niż wszystkie! Chomsky jest lingwistą, filozofem, działaczem politycznym, którego poglądy określa się jako „radykalnie lewicowe”, współtwórcą gramatyki transformacyjno-generatywnej oraz jednym z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Michel Gondry mający na swoim koncie takie arcydzieła jak chociażby „Zakochany bez pamięci” [2004r.] zadaje trudne pytania, ale wizualizując słowa swojego rozmówcy ułatwia widzom przyswojenie często skomplikowanych odpowiedzi. Panowie poruszają zarówno problemy z pogranicza filozofii, językoznawstwa i psycholingwistyki jak i mówią o dzieciństwie Chomsky’ego, czasach wojny, początkach zainteresowania nauką i lingwistyką. Dokument został okraszony sowicie oryginalnymi animacjami, wzbogacony niezwykłą muzyką, które sprawią, że nie będziecie mogli oderwać oczu od ekranu.

grob Grobowiec świetlików
5 listopada 2015r.

REŻYSER
Isao Takahata
ROK PRODUKCJI
1988
Japonia

W trakcie II Wojny Światowej podczas nalotu ma miasto ginie matka czternastoletniego Seity i kilkuletniej Setsuko. Dzieci trafiają pod opiekę ciotki, lecz atmosfera panująca w jej domu, ciągłe pretensje, brak środków do życia zmuszają dzieci do zamieszkania w leśnym schronie. Szybko jednak zaczyna im brakować pieniędzy i żywności. Mimo że na twarzy dziewczynki wciąż widnieje uśmiech to każdy kolejny dzień jest zderzeniem z okrutną, wojenną rzeczywistością. Dzieło Isao Takahaty jest niezwykle wzruszającą, antywojenną, klasyczną animacją, która wstrząsa nami tym bardziej, że została oparta na zawierającym autobiograficzne wątki opowiadaniu autorstwa Nosaka Akiyuki.

Szymon Pustelnik
12 listopada 2015r.

REŻYSER
Luis Buñuel
ROK PRODUKCJI
1965
Meksyk

Trwający jedyne 42 minuty obraz Luisa Buñuela to surrealistyczna opowieść oparta na życiu syryjskiego mnicha Szymona zwanego Słupnikiem, żyjącego na przełomie IV i V w., który mając 13 lat, po śmierci rodziny, rozdał swój majątek ubogim i wstąpił do klasztoru. Szybko go jednak opuścił i większość swojego życia spędził na mającej 4 m2 platformie umieszczonej na osiemnastometrowym, kamiennym słupie. Film przedstawia konfrontację pustelnika z Szatanem, który ukazuje świętemu cywilizację XX wieku, czym zmusza widza do zastanowienia się nad sensem ascezy.

393551.1 Rashomon
19 listopada 2015r.

REŻYSER
Akira Kurosawa
ROK PRODUKCJI
1950
Japonia

Film, który rozpoczął międzynarodową karierę Akiry Kurosawy. Często określany mianem najwybitniejszego z dzieł japońskiego reżysera. Twórca stawia przed nami pytania o to, czym jest sprawiedliwość i czy istnieje coś takiego jak obiektywizm. Opowiada nam historię napadu, podczas którego ginie mężczyzna, a jego żona zostaje zgwałcona. Przedstawia ją jednak z czterech zupełnie rożnych punktów widzenia: bandyty, żony, zmarłego oraz drwala, który był świadkiem całej sceny. Poza wspaniałymi zdjęciami, specyficznym, teatralnym aktorstwem mamy tu do czynienia z pozornie prostą historią, która dzięki szkatułkowej kompozycji i oryginalnej reżyserii zachwyci nie tylko fanów kina azjatyckiego. Każdy przecież chciałby wiedzieć, która z postaci opowiada najwierniej to co wydarzyło się w lesie. Kto kłamie? Czy może wszyscy mówią prawdę?

Imagine
26 listopada 2015r.

REŻYSER
Andrzej Jakimowski
ROK PRODUKCJI
2012
Francja, Polska, Portugalia, Wielka Brytania

Andrzej Jakimowski po świetnym „Zmruż oczy” oraz „Sztuczkach” postanowił zmierzyć się z trudnym tematem utraty jednego z najcenniejszych zmysłów – wzroku. Ian przyjeżdża do prestiżowego ośrodka w Lizbonie by uczyć przebywające tam niewidome dzieci radzenia sobie ze swoimi ograniczeniami i odnajdowania się w nowych przestrzeniach za pomocą echolokacji. Poznaje tam Ewę, którą postara się zarazić odwagą, nauczyć wiary we własne możliwości i przekonać do tego, że wzrok nie jest niezbędny, by cieszyć się pełnią życia. Choć filmów opowiadających o nauczycielach, którzy swoim zaangażowaniem i niekonwencjonalnymi metodami sprawiają, że kochają ich uczniowie i nienawidzą przełożeni jest wiele, to Imagine wyróżnia się na ich tle i nie pozwala o sobie zapomnieć na długo po seansie. Film został uhonorowany główną nagrodą oraz nagrodą publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2012r., jak również otrzymał Złote Grono podczas Lubuskiego Lata Filmowego w 2013r.

Wenus w futrze
3 grudnia 2015r.

REŻYSER
Roman Polański
ROK PRODUKCJI
2013
Francja, Polska

Jedno pomieszczenie, dwoje aktorów na scenie i genialny reżyser za kamerą – tak w skrócie można przedstawić naszą pierwszą grudniową propozycję. Filmowy Thomass poszukuje aktorki, która nadawałaby się do odegrania głównej roli w reżyserowanym przez niego spektaklu teatralnym będącym adaptacją książki Leopolda von Sachera-Masocha o perwersyjnym związku kobiety i mężczyzny. Po długich i żmudnych przesłuchaniach, nie dających zadowalających efektów pojawia się ona – bezczelna, pewna siebie, arogancka. Początkowo wydaje się, że ten duet nie jest w stanie ze sobą współpracować, ale czasem pierwsze wrażenie bywa mylne. W rolach głównych Emmanuelle Seigner – prywatnie żona Polańskiego i Mathieu Amalric , łudząco podobny do reżysera. Choć Polański nie lubi gdy filmy interpretuje się przez pryzmat jego prywatnego życia, to czy w tym przypadku można je od siebie oddzielić? Mnogość możliwych interpretacji zaowocuje zapewne ciekawą dyskusją. Dzieło było nominowane do Złotej Palmy w Cannes, nagrodzone zostało w 2014r. Cezarem dla najlepszego filmu.

Wniebowstąpienie
10 grudnia 2015r.

REŻYSER
Łarisa Szepitko
ROK PRODUKCJI
1977
ZSRR

Ekranizacja opowiadania „Skotnikow” Wasila Bykaua. Podczas II wojny światowej dwóch partyzantów Rybak i Sotnikow zostaje wysłanych przez swojego dowódcę na poszukiwanie pożywienia. Gdy drugi z nich zostaje ranny, choruje i trapi go gorączka, mężczyźni szukają schronienia, trafiają jednak w ręce wroga. W obliczu zagrożenia przyjmują skrajnie odmienne postawy. Film jest naładowany emocjami, obfituje we wspaniałe kreacje aktorskie. Odczytuje się go często jako współczesną historię Jezusa i Judasza. Dzieło Łarisy Szepitko zostało nagrodzone Syrenka Warszawską podczas Lubuskiego Lata Filmowego w 1978r. a na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie uhonorowano je Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), Złotym Niedźwiedziem oraz Nagroda Specjalną.

Papusza
17 grudnia 2015r.

REŻYSER
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
ROK PRODUKCJI
2013
Polska

Film małżeństwa Krauze opowiada historię Papuszy, a właściwie Bronisławy Wajs – utalentowanej poetki, która przez swoją twórczość bywała oskarżana o zdradę, opuszczona przez społeczność romską i jednocześnie uwielbiana, gdyż wyprzedziła czasy w jakich przyszło jej żyć. W wieku 16 lat wydano ją za mąż za starszego o 24 lata Dionizego, nigdy nie uczęszczała do szkoły, jako jedna z niewielu kobiet żyjących w taborze nauczyła się samodzielnie czytać i pisać. O jej twórczości usłyszał świat dzięki Jerzemu Ficowskiemu i Julianowi Tuwimowi, którzy stali za tłumaczeniem i wydaniem jej wierszy. Mimo, że Papusza starała się dopasować do panujących zwyczajów, nie uważała się za poetkę, a raczej wróżbitkę, to liczne szykanowania i groźby przypłaciła chorobą psychiczną. Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze został nakręcony w większości w języku romskim, obfituje w piękne czarno-białe zdjęcia, a zagrali w nim prawdziwi Cyganie. Produkcja została obsypana nagrodami, ale spotkała się również z krytyką ze strony polskich Romów.

 

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów