Rok 2014

Filmy krótkometrażowe z festiwalu KAN
8 stycznia 2014

REŻYSER
Różni
ROK PRODUKCJI
Różny
Polska

Pokaz filmów krótkometrażowych z festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN.

Chrzest
16 stycznia 2014

REŻYSER
Marcin Wrona
ROK PRODUKCJI
2010
Polska

„Chrzest” to druga pełnometrażowa fabuła reżysera młodego pokolenia Marcina Wrony. Akcja filmu toczy się w środowisku przestępczym i opowiada o próbie ucieczki od zła. Scenariusz został oparty na kanwie prawdziwej historii chłopaka z polskiej prowincji, który po kryminalnym epizodzie w swoim rodzinnym miasteczku, trafia do Warszawy.

Krótki film o miłości
23 stycznia 2014

REŻYSER
Krzysztof Kieślowski
ROK PRODUKCJI
1988
Polska

Na warszawskim blokowisku mieszka niepozorny i nadwrażliwy Tomek. Kiedy zapada zmrok, przez lunetę podgląda mieszkającą naprzeciw niego, dużo starszą Magdę, która prowadzi bujne życie erotyczne. Początkowa chłopięca ciekawość przeradza się z czasem w naiwne lecz głębokie uczucie.

Sanatorium pod klepsydrą
27 lutego 2014

REŻYSER
Wojciech Has
ROK PRODUKCJI
1973
Polska


Józef odwiedza sanatorium doktora Gotarda, w którym leczył się jego zmarły ojciec. W tym niezwykłym miejscu przenosi się w przeszłość, którą bezskutecznie próbuje przywrócić w realnym życiu.

Lektor
6 marca 2014

REŻYSER
Stephen Daldry
ROK PRODUKCJI
2008
Niemcy, USA

Głośny film w reżyserii Stephana Daldry’ego pojawia się w repertuarze DKF-u ze względu na swoją niesztampową i niejednostronną analizę postaci związanej bezpośrednio ze zbrodnią Holocaustu. Widz ma okazję śledzić losy bohaterki, dawnej zbrodniarki wojennej, przez pryzmat jej nietypowego związku, przepełnionego bezkompromisowym uczuciem i namiętnością. Po obejrzeniu tej historii niewielu z nas będzie potrafiło jednoznacznie potępić dawną oficerkę SS.

Polowanie
13 marca 2014

REŻYSER
Thomas Vinterberg
ROK PRODUKCJI
2012
Dania

W marcu DKF stawia na wyjątkowe pozycje filmowe z okresu ostatnich kilku lat, prawdziwym asem w rękawie okazuje się w zestawieniu obecność duńskiego „Polowania”, które w tym roku walczy o statuetkę Oscara za „najlepszy film nieanglojęzyczny”.
Skandynawia kojarzy nam się na pewno z liberalnym stylem życia obywateli i skutecznym dążeniem do pozostawienia w tyle wszelkich nieuzasadnionych stereotypów i schematów społecznych. Jednak to właśnie w małym duńskim miasteczku dochodzi do sytuacji, gdzie społeczność dokonuje zbiorowego linczu mentalno-fizycznego na jednym z mieszkańców. Wszystko za sprawą niewinnego kłamstwa małej dziewczynki.

Życie na podsłuchu
20 marca 2014

REŻYSER
Florian Henckel von Donnersmarck
ROK PRODUKCJI
2006
Niemcy

Laureat Oscara, film „Życie na podsłuchu” to jeden z najgłośniejszych filmów kinematografii niemieckiej ostatnich lat. Obraz przenosi nas do NRD, gdzie jeden z agentów wywiadowczych otrzymuje zadanie śledzenie życia popularnego pisarza i jego partnerki. Jak się jednak okazuje, pracownik Stasi traci po czasie kontrolę nad powierzoną mu misją, bowiem życie artysty staje się dla niego na tyle fascynujące, że zaczyna on współczuć podsłuchiwanym.

Sugar Man
27 marca 2014

REŻYSER
Malik Bendjelloul
ROK PRODUKCJI
2012
Szwecja, Wielka Brytania

Ci wszyscy, którzy nigdy nie słyszeli o filmie Sugar Man powinni wiedzieć, że jest to opowieść o Sixto Rodriguesie, urodzonym w Detroit muzyku, którego kariera okazała się bardzo przewrotna i niewiarygodna.
Z pewnością można stwierdzić, że to historia jedyna w swoim rodzaju, taka jaka zdarza się raz milion – pewnie dlatego Sugar Man ma tylu zachwyconych widzów i nagród na koncie (w tym Oscara za najlepszy dokument).
Nie sposób nie zwrócić uwagi na wyjątkowe zdjęcia zrobione w Detroit czy Kapsztadzie, na bardzo sprawny i ciekawy montaż oraz oczywiście na muzykę – jej ocena to ważny czynnik w odbiorze tego dzieła.

Labirynt Fauna
3 kwietnia 2014

REŻYSER
Guillermo del Toro
ROK PRODUKCJI
2006
Hiszpania, Meksyk, USA

W filmie przenosimy się do Hiszpanii lat 40′. Na pozór forma przedstawienia historii jest baśnią, lecz nie warto wierzyć w to do końca, bo obraz Guillermo del Toro to mocna, często drastyczna w swej wizualizacji opowieść. Mamy do czynienia z kilkunastoletnią Ofelią, która żyjąc w zmilitaryzowanym otoczeniu wojska dowodzonego przez jej ojczyma, bezwzględnego Vidala kieruje swoje myśli ku zupełnie nowemu, nieznanemu światu.

Blue Jasmine
10 kwietnia 2014

REŻYSER
Woody Allen
ROK PRODUKCJI
2013
USA

Doczekaliśmy się wreszcie w DKFie Woody’ego Allena, proponuje on nam swoją groteskową i niejednoznaczną, co do nastroju, propozycję „Blue Jasmine”. W filmie zderzają się dwa światy w postaci sióstr: Jasmine, przywykła do wytwornego życia bankrutka oraz Ginger, która od lat żyje w mniej niż przyzwoitych warunkach materialnych, lecz wyciąga pomocną dłoń ku swojej zdesperowanej siostrze. Siłą filmu Allena są błyskotliwe i zabawne dialogi, świetne kreacje Cate Blanchett i Sally Hawkins oraz lekkość przekazu, która jednak w rezultacie zmusza widza do obrania konkretnej postawy i opowiedzenia się za jedną z bohaterek.

Podwójne życie Weroniki
24 kwietnia 2014

REŻYSER
Krzysztof Kieślowski
ROK PRODUKCJI
1991
Francja, Norwegia, Polska

Tego samego dnia, o tej samej godzinie przychodzą na świat dwie dziewczynki. Jedna w Krakowie, druga w Clermont – Ferrant. Otrzymują takie same imiona, mają takie same zainteresowania artystyczne i są podobne jak dwie krople wody. Nic o sobie nie wiedząc czują się ze sobą związane…

1 Drżące ciało
15 maja 2014

REŻYSER
Pablo Almodovar
ROK PRODUKCJI
1997
Francja, Hiszpania

Elena(Francesca Neri)- córka konsula- czekająca na swojego dealera narkotyków, przez przypadek wpuszcza do domu swojego byłego kochanka Victora (Liberto Rabal). W wyniku powstałej awantury interweniuje policja. Nieumyślnie wystrzelona kula powoduje efekt motyla i splata ze sobą późniejsze losy bohaterów. Victor po 6-ciu latach wychodzi z więzienia za napaść na policjanta. Jak zmieniło to jego uczucia do Eleny? Zapraszamy do obejrzenia skandalizującej historii nasyconej emocjami i namiętnością. Jest to pierwszy wspólny film Penelope Cruz i Pablo Almodovara, który rozpoczął ich kinową przygodę. Na planie filmu gwiazda poznała Javiera Bardema , który po 13 latach został jej mężem.

Frances-Ha-film-still-3 Frances Ha
22 maja 2014

REŻYSER
Noah Baumbach
ROK PRODUKCJI
2012
USA

Film przedstawia nam postać 27-letniej Frances, której pragnienia i pasje okazują się nietuzinkowe, a życiowe drogi i wybory nieco odrealnione. Odrealnione, ale czy niewłaściwe? Odpowiedź na pewno nie jest jednoznaczna, a przy tym zdaje się być wyjątkowo niewygodna dla wielu z nas. Frances postępuje bowiem niczym nastolatka chodząca z głową w chmurach, bo mimo swojego dojrzałego wieku ciągle marzą jej się uciekające coraz bardziej i bardziej, niedoścignione perspektywy, takie jak np. kariera tancerki, mimo dosyć przeciętnych umiejętności ruchowych. DKF zaprasza widzów do zmierzenia się z tematem niełatwym, bo dotyczącym wielu młodych ludzi, którzy stają często przed kluczowymi wyborami uzależnionymi od presji społeczeństwa, braku determinacji w dążeniu do młodzieńczych celów czy pogodzenia się z własnymi niepowodzeniami.

18 Hotel Ruanda
29 maja 2014

REŻYSER
Terry George
ROK PRODUKCJI
2004
Francja, Norwegia, Polska

W ostatnim pokazie maja Dyskusyjny Klub Filmowy prezentuje okrzyknięty afrykańską Listą Schindlera, „Hotel Ruanda”. Mamy lata dziewięćdziesiąte XX wieku i trudną sytuację polityczno-społeczną w mieście Kigali, stolicy Rwandy. W okresie trwających krwawych walk międzyplemiennych, które pochłaniają życia tysięcy mieszkańców kraju, pojawia się postać Paula Rusesabahina, który jako kierownik miejscowego hotelu daje schronienie wielu rodakom, ofiarowując im szansę na uniknięcie pewnej śmierci. Obraz ten oparty jest na faktach i z nieskrywaną precyzją ukazuje poświęcenie i odwagę jednostki w brutalnej wojennej rzeczywistości oraz smutną obojętność ze strony ONZ, która wykazała zupełnie bierną postawę względem problemów afrykańskiego państwa.

26667_1 Notatki o skandalu
5 czerwca 2014

REŻYSER
Rihard Eyer
ROK PRODUKCJI
2006
Wielka Brytania

W pierwszym tygodniu czerwca Dyskusyjny Klub Filmowy zabiera swoich widzów w świat zawiłych i skomplikowanych ludzkich relacji, które determinują bohaterów filmu do skrajnych zachowań i destrukcyjnych rozterek. Na takich właśnie rozdrożach stają bohaterowie obrazu „Notatki o skandalu”. Wydaje się, że ta produkcja została niesłusznie i niezrozumiale pominięta przez wielu polskich widzów, a szkoda, bo jest to wnikliwa i bardzo autentyczna analiza potrzeb, które powodują w nas chęć odnalezienia wokół siebie osób będących w stanie je zrealizować. Film skandalizuje swoimi treściami, bowiem dochodzi w nim do romansu 15-latka z nauczycielką. Czy jednak ten motyw będzie najbardziej intrygujący dla widzów? Przekonaj się o tym w DKF-ie!

Walk the Line Spacer po linie
12 czerwca 2014

REŻYSER
James Mangold
ROK PRODUKCJI
2005
USA, Niemcy

Wyjątkowa wrażliwość i siła charakteru kształtuje się często w wyniku trudnych przeżyć i beznadziejnych sytuacji. Wydaje się, że główny bohater „Spaceru po linie” Jamesa Mangolda, czyli nie kto inny jak słynny muzyk Johny Cash, jest tego najlepszym odzwierciedleniem. Historia ta, to poza biograficzną opowieścią o perypetiach kształtujących życiowe losy i karierę artysty, jest doświadczaniem muzycznym na najwyższym poziomie. Wielu tych, którzy widzieli obraz twierdzi, że prezentowane w nim covery muzyki Johnyego Casha wyśpiewywane głównie przez Joaquina Phoenixa, ale też Reese Witherspoon przewyższają swoje pierwowzory. Nic więc dziwnego, że sama Legenda muzyki country

Fargo Fargo
2 października 2014

REŻYSER
Ethan Coen, Joel Coen
ROK PRODUKCJI
1996
USA, Wielka Brytania

Fargo – wielokrotnie nagradzany film autorstwa braci Cohen. Pokażą nam historię sprzedawcy samochodów i jego żony. Nie spodziewajmy się jednak idylli. Mężczyzna, pchnięty do czynu pogarszającymi się problemami finansowymi, zleca porwanie swojej żony. Spodziewa się otrzymać wysoki okup od swojego teścia. Ta zimna, choć groteskowa refleksja nad społeczeństwem doczekała się kontynuacji w formie serialu.

Edward Nożycoręki Edward Nożycoręki
9 października 2014

REŻYSER
Tim Burton
ROK PRODUKCJI
1990
USA

Edward Nożycoręki- niesłychany duet Tima Burtona i Johnego Deppa. Z ich współpracy zawsze wynika coś oryginalnego i zapadającego w pamięć. Tym razem poznamy życie chłopca cyborga z nożycami w miejsce dłoni. W gruncie rzeczy, kto nie kojarzy kultowej charakteryzacji Deppa w tym filmie? Dzieło jest próbą nadania Edwardowi człowieczeństwa, który opuszcza dom w poszukiwaniu zrozumienia i chociaż jednej osoby, której mógłby zaufać.

Wątpliwość Wątpliwość
16 pażdziernika 2014

REŻYSER
John Patrick Shanley
ROK PRODUKCJI
2008
USA

John Patrick Shanley nakręcił film w temacie, który jest jedną z największych obaw dzisiejszego społeczeczeństwa. Trudno wszakże znaleźć wydanie wiadomości, bez kolejnych doniesień o pedofilii. Na ekranie zobaczymy Meryl Streep, która wcielając się w rolę zakonnicy, widzi w koledze, księdzu granym przez Philip Seymour Hoffman, zagrożenie dla uczonych przez niego dzieci. Nie znajdziemy tu napiętnowania katolicyzmu, lecz opowieść o oskarżeniu, opartym jedynie na wątpliwościach. Film nie daje prostych odpowiedzi, widz jest zmuszony do własnej analizy i próby zrozumienia bohaterów

Młody Frankeinstein Młody Frankenstein
23 października 2014

REŻYSER
Mel Brooks
ROK PRODUKCJI
1974
USA

Film Mela Brooksa jest już ponad pół wieku kultową pozycją komediową. Gene Wilder wykreował genialna postać wnuczka Frankensteina, który odziedziczył nie tylko dom w Transylwanii, ale też badania na temat ożywiania ludzkiego ciała. Choć mężczyzna wypiera się pokrewieństwa ze słynnym protoplastą, przypadkowo postanawia, kontynuować jego dzieło. Całośc jest zabawną parodią poprzednich ekranizacji o szalonym doktorze.

Juno Juno
30 października 2014

REŻYSER
Jason Reitman
ROK PRODUKCJI
2007
Kanada, USA

Juno- tytuowa bohaterka to nastolatka, która w wyniku miłosnej przygody ze swoim przyjacielem dowiaduje się, że zostanie matką. Postanawia oddać dziecko do adopcji odpowiedzialnej i pełnej miłości rodzinie. Atuty tego filmu to błyskotliwe i zabawne dialogi oraz bardzo autentyczna gra Juno- (w tej roli Ellen Page). Zobaczymy przyśpieszony i ekstremalny kurs wchodzenia w dorosłość, okraszony łamaniem schematów i stereotypów

400 batów 400 batów
6 listopada 2014

REŻYSER
François Truffaut
ROK PRODUKCJI
1959
Francja

film Francois Truffau. Oryginalny francuski tytuł sugeruje, że dzieło opowiada o popadaniu w tarapaty. Przez kogo? Ano osobę, która zwykła mieć zawsze najwięcej nieustannych kłopotów- nastolatka. Jednakże mamy do czynienia z Francuską Nową Falą, co sprawia, że film to nie tylko studium dojrzewania, ale także krytyka społeczeństwa, gdzie możemy znaleźć wątki autobiograficzne. Przeżywanie wraz z głównym bohaterem, jego przygód, porażek i prób wpasowania się o ogólnie obowiązujące normy społeczne to uczta dla prawdziwych kinomanów.

zatrute pióro Zatrute pióro
13 listopada 2014

REŻYSER
Philip Kaufman
ROK PRODUKCJI
2000
Niemcy, USA, Wielka Brytania

czy wiedzą Panśtwo, kim był markiz de Sade? Jeśli co jest bardzo prawdopodobne, Wasza odpowiedź jest twierdząca, wiecie, że można się spodziewać niesamowitej, lecz momentami nieprzyzwoitej historii, której nie sposób przegapić. Jeśli nie, film jest idealną okazją, by poznać postać, która zmieniła na zawsze sposób patrzenia na ludzką moralność. Zobaczymy starzejącego się już arystokratę, zamkniętego w więzieniu, który przelewa na papier swe myśli i wspomnienia z lubieżnych lat młodości. Film nie skupia się na epatowaniu erotyką, ale na próbie zrozumienia tak niespotykanej psychiki, wzbudzającej emocje od wstrętu od uwielbienia, lecz nigdy pozostawiającej w obojętności.

az poleje sie krew Aż poleje się krew
20 listopada 2014

REŻYSER
Paul Thomas Anderson
ROK PRODUKCJI
2007
USA

film zasłużenie nagrodzony Złotym Globem i dwoma Oscarami pokazuje, jak w rzeczywistości wyglądało poszukiwanie złóż ropy naftowej. Przekreśla mit amerykańskiego snu, opowiadając historię mężczyzny, który podczas budowy naftowego imperium, obnaża swe najmroczniejsze zakamarki duszy. Zaletą filmu jest idealnie rozpisany i realistyczny portret psychologiczny bohaterów, co buduje dzieło krwawe, lecz najbardziej przerażające z powodu swojego realizmu i ukazania prawdziwej strony ludzkiej natury.

znikniecie Zniknięcie
27 listopada 2014

REŻYSER
Erik Poppe
ROK PRODUKCJI
2008
Niemcy, Norwegia, Szwecja

ciekawy przykład skandynawskiego kina, to historia o winie i przebaczeniu z wyraźną nutą dramatu psychologicznego o thrillera. Jest to ostatnia część trylogii Erika Poppe’a, jednak może funkcjonować równie dobrze jako dzieło indywidualne. Spotkanie z Janem, który po opuszczeniu zakładu karnego, cały czas musi odkupywać swoją winę oraz pytanie, czy niektóre winy da się w ogóle odkupić, to obowiązkowa pozycja na liście filmów do zobaczenia. Bowiem w momencie, gdy mężczyzna zostaje rozpoznany w miejscu swojej nowej pracy przez matkę swojej ofiary, zwykłe morały o przebaczeniu trąca na swej wartości.

grek zorba Grek Zorba
4 grudnia 2014

REŻYSER
Mihalis Kakogiannis
ROK PRODUKCJI
1964
Grecja, USA

W ten czwartek prezentujemy ekranizację książki Nikosa Kazantzakisa. Powieść 'Grek Zorba’ przedstawia, poprzez przygody tytułowego bohatera, śródziemnomorską obyczajowość, podejście do życia bez trosk i problemów, czyli niezniszczalny dionizyjski optymizm i radość z życia. Pochodzący z Krety pisarz za mentora obrał sobie Fryderyka Nietzsche,co wpłynęło na obranie nihilistycznej filozofii, wyraźne odrzucenie materializmu oraz poszukiwanie Boga. Film w reżyserii Mihalisa Kakogiannis jest godną spuścizną po genialnym pisarzu. Opowiada o młodym Brytyjczyku, który ma w planach przejąć odziedziczoną po ojcu kreteńską kopalnię.W drodze na wyspę spotyka Alexisa, tamtejszego chłopa i to właśnie on nadaje ton dalszej fabule. Optymizm, wolność i dobroć, która bije z głównego bohatera, to lekcja dla widzów, który wątpią w czerpanie radości z życia, gdy ono wcześniej gorzko i boleśnie nas doświadczy.Gra tutaj nie tylko słowem, czasem jedynym jego orężem jest santuri i taniec, gdzie w rytmie bałkańskiej muzyki opowiada o przezwyciężeniu bólu,o swych radościach i troskach.

granatowyprawieczarny GranatowyPrawieCzarny
11 grudnia 2014

REŻYSER
Daniel Sánchez Arévalo
ROK PRODUKCJI
2006
Hiszpania

Jorge pragnie niezależności, przez co popada w konflikt z ojcem. Skutkuje to u rodzica poważnym wylewem. Wypadek zaczyna określać przyszłość bohatera- przez następne lata podporządkowanego ojcu i jego niedołężności. Poza domową opieką spędza czas tylko w towarzystwie swojego przyjaciela i obiektywu fotograficznego, dzięki któremu realizują wspólnie swoją lekko perwersyjną żądzę podglądania innych. Trudno powiedzieć , czy bardziej zniewolony jest brat Jorge, którego otaczają więzienne mury, czy on sam z cyklem dnia ustalanym przez fizjologię i potrzeby ojca, a może jego przyjaciel- pragnący męskiej czułości, choć sam nie chce tego przyznać. Wbrew pozorom ci pozostawieni samym sobie bohaterowie nie wzbudzają politowania. Zasługują na poprawę swojego losu. Czy ją dostaną?
Jak sugeruje tytuł: kolor może wydawać się różny w zależności od padania promieni światła. Sam film będzie miał także wiele odcieni, co uruchomi wiele płaszczyzn do interpretacji dla naszych widzów.

pol zartem pol serio Pół żartem, pół serio
18 grudnia 2014

REŻYSER
Billy Wilder
ROK PRODUKCJI
1959
USA

Film mógłby stać się poradnikiem ,Jak z pewnością nie zalecać się do kobiet”. Główni bohaterowie- Joe i Jerry- są przystojnymi i inteligentnymi mężczyznami. Kandydatek do amorów też mają niemało: otoczeni są żeńską orkiestrą, z którą udali się w trasę. Jest jednak jeden mankament- trudno flirtować będąc przebranym za dziewczynę. W pogoni za posadą byli skłonni udawać płeć piękną, by dostać się do zespołu. Sukienka i pończochy były ich jedyna ucieczką ,nie tylko przed bezrobociem, ale też gangsterami, którym zdążyli się narazić. Jak miały w zwyczaju zorganizowane grupy przestępcze czasów prohibicji- mafiozi postanawiają się zemścić, nawet jeśli mieliby wysłać Joe’a i Jerry’ego na drugi świat. I jak w takich warunkach zdobyć serce koleżanki z grupy, uroczej Sugar Kowalczyk(Marilyn Monroe)? Film nie jest zwykłą sekwencją zabawnych gagów. Posiada charakterystyczne dla Wildera wyważenie i czar staroświeckiego kina. Wszystko to tworzy wzruszającą mieszankę idealną na świąteczny okres.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów