Rok 2012

Dziwolągi Dziwolągi

5 stycznia 2012

REŻYSER
Tod Browning
ROK PRODUKCJI
1932
USA

Opowieść o trupie cyrkowej, w której skład wchodzą w głównej mierze ludzie – wybryki natury. Piękna akrobatka Cleopatra obiecuje wyjść za karła. Ale tak naprawdę chodzi jej tylko o oszczędności zakochanego w niej małego człowieczka. Lecz zemsta „odmnieńców” będzie bezlitosna…

Buntownik bez powodu Buntownik bez powodu

12 stycznia 2012

REŻYSER
Nicholas Ray
ROK PRODUKCJI
1955
USA

Film opowiada o Jimie Starku. Jest on „trudnym” dzieckiem, z którym nie dają sobie rady rodzice. Myślą, że liczne przeprowadzki pomogą chłopcu, tymczasem jest na odwrót. Jim potrzebuje przyjaciół, jest pogrążony w samotności, a ciągła zmiana stałego miejsca zamieszkania nie pomogą mu w znalezieniu tego czego szuka. Film opowiada jego poszukiwania, walkę z rzeczywistością, ciągłe udowadnianie tego, że nie jest „cykorem”. Genialna rola Jamesa Deana, a także Natalie Wood.

Anioł zagłady Anioł zagłady

19 stycznia 2012

REŻYSER
Luis Buñuel
ROK PRODUKCJI
1962
MEKSYK

Jeden z najlepszych (i najokrutniejszych) filmowych dowcipów Bunuela. Grupa dostojnych bourgeois po zakończeniu wystawnej kolacji nie może – z nie wyjaśnionych przyczyn – opuścić miejsca biesiady. Dni płyną, uwięzienie w jadalni-pułapce staje się coraz bardziej dokuczliwe, zza fasady dobrych manier wychodzą zwierzęce instynkty itd. Wydaje się to alegorią trochę zbyt jednoznaczną, ale najbardziej przewrotny wic mistrz zachował na koniec. Warto doczekać. [gazeta.pl]

Dyktator Dyktator

16 lutego 2012

REŻYSER
Charles Chaplin
ROK PRODUKCJI
1940
USA

Dyktator Hynkel rządzący Tomanią, przygotowuje wraz ze swoim sojusznikiem Napalonim inwazję na sąsiedni kraj Austerlich. Żydzi i przeciwnicy dyktatora są w Tomanii okrutnie prześladowani. Wśród represjonowanych jest również żydowski fryzjer, który zakochuje się w Żydówce Hanah. Zostaje następnie osadzony w obozie koncentracyjnym wraz ze starym znajomym z poprzedniej wojny, Schultzem. Dzięki podobieństwu do Hynkla fryzjerowi udaje się ucieczka. Jako Hynkel przeżywa w Tomanii wiele przygód…

Cinema paradiso Cinema paradiso

23 lutego 2012

REŻYSER
Giuseppe Tornatore
ROK PRODUKCJI
1988
Francja, Włochy

Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym „Paradiso”. Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której zapatrzony w filmowe romanse Toto szaleńczo się zakochuje.

Palacz zwłok Palacz zwłok

1 marca 2012

REŻYSER
Juraj Herz
ROK PRODUKCJI
1969
Czechosłowacja

Przejmujące studium szaleństwa, w które stopniowo popada pracownik praskiego krematorium. Karl Kopfrkingl jest szczęściarzem, bo lubi swoją pracę. Krematorium to dla niego wielki tryumf człowieczeństwa – w 75 minut kłopotliwe ludzkie zwłoki zamieniają się w wygodną garstkę prochu, a dusza – jak lubi powtarzać – ulatuje w eter.

Pupendo Pupendo

8 marca 2012

REŻYSER
Jan Hřebejk
ROK PRODUKCJI
2003
Czechy

Akcja filmu opartego na motywach opowiadań Petra Šabacha, rozgrywa się w latach 80. Opowiada o dwóch diametralnie różnych rodzinach: rzeźbiarza Máry i towarzysza Břečki, dyrektora szkoły podstawowej. Pierwsza z nich prześladowana jest przez reżim, druga wesoło płynie z głównym prądem. Obok rodziców w filmie pojawiają się dorastające dzieci, które mają własne zdanie na temat ich postaw. Włóczą się bez celu po przedmieściach, chodzą na wagary, a czas zabijają marzeniami o wspólnej ucieczce poza granice codzienności. Tytuł filmu Pupendo zainspirowany został dziecięcym rytuałem inicjacyjnym. Dla reżysera Jana Hřebejka i scenarzysty Petra Jarchovskiego pupendo stanowiło chleb powszedni życia szkolnego za komuny. Doświadczyli zarówno roli ofiary, jak i kata…

Matka Joanna od aniołów Matka Joanna od aniołów

15 marca 2012

REŻYSER
Jerzy Kawalerowicz
ROK PRODUKCJI
1961
Polska

Scenariusz tego filmu powstał na motywach znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja utworu literackiego i filmu toczy się w XVIII wieku na Smoleńszczyźnie, w położonym na odludziu klasztorze. Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną opętał diabeł. Z pomocą zgromadzeniu przybywa młody egzorcysta – ksiądz Suryn. Jego zabiegi, modlitwa i umartwienia okazują się jednak bezowocne. Co więcej, kapłanowi zaczyna się udzielać atmosfera dziwnego niepokoju, panująca w klasztorze. Ksiądz postanawia uleczyć ukochaną kobietę nawet za cenę grzechu śmiertelnego…

Łowca jeleni Łowca jeleni

22 marca 2012

REŻYSER
Michael Cimino
ROK PRODUKCJI
1978
USA, Wielka Brytania

Michael, Steven i Nick to młodzi pracownicy fabryki w Pensylwanii, którzy dostają powołanie do wojska, na wojnę w Wietnamie. Jeszcze przed wyjazdem Steven poślubia ciężarną Angelę, ich przyjęcie ślubne jest zarazem przyjciem pożegnalnym. Po pewnym czasie spędzonym w Wietnamie przyjaciele wpadają w pułapkę Vietcongu i trafiają do obozu jenieckiego gdzie zostają zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę między sobą. Kiedy Michael umożliwia im ucieczkę, znowu zostają rozdzieleni.

Tokijska opowieść Tokijska opowieść

29 marca 2012

REŻYSER
Yasujiro Ozu
ROK PRODUKCJI
1953
Japonia


Dwoje mieszkających na prowincji starych ludzi wyrusza do Tokio, by odwiedzić swoje dzieci. Spotyka ich jednak rozczarowanie, ponieważ zapracowani młodzi ludzie nie mają czasu, by zająć się nimi. Za ich namową rodzice wyjeżdżają do uzdrowiska Atami, ale czują się tam źle i postanawiają wrócić do Tokio. Tu matka spędza noc u owdowiałej podczas wojny synowej, zaś ojciec upija się. Wizyta u kolejnej córki, w Osace, kończy się tragicznie – matka po krótkiej chorobie umiera. Ojciec ze stoickim spokojem przyjmuje swój los. Jego postawa znajduje zrozumienie tylko u synowej…

Jak uznała ówczesna krytyka, temat przepaści dzielącej starą i młodą generację zyskał w Tokijskiej opowieści dojrzałość i pełnię. Utrzymana w powolnym rytmie narracja podporządkowana jest psychice bohaterów, ich doznaniom i uczuciom, wprowadzając ton zadumy nad losem bohaterów i łagodnej wyrozumiałości wobec postaw ludzi. Mistrzowsko zagrany film o bolesności przemijania jest jednym z najciekawszych dokonań mistrza japońskiego kina, który niestety nie jest reżyserem tak znanym jak na to zasługuje jego twórczość.

Hana-bi Hana-bi

5 kwietnia 2012

REŻYSER
Takeshi Kitano
ROK PRODUKCJI
1997
Japonia

Detektyw Nishi, ignorując służbowe obowiązki, odwiedza w szpitalu swoją umierającą żonę. W tym samym czasie podczas policyjnej obławy zostaje postrzelony jego partner i najbliższy przyjaciel – Horibe. Kilka tygodni później Horibe sparaliżowany i opuszczony przez rodzinę zagłębia się w fantastyczny świat sztuki. Malarstwo staje się jego nowym, niestety bardzo kosztownym hobby. Nishi, dręczony wyrzutami sumienia, zaciąga pożyczkę u mafijnego szulera. Rusza lawina niesamowitych wydarzeń.

Festen Festen

12 kwietnia 2012

REŻYSER
Thomas Vinterberg
ROK PRODUKCJI
1998
Dania, Szwecja

Zamożny przedsiębiorca urządza przyjęcie z okazji sześćdziesiątych urodzin. Przybywa liczna rodzina. Podczas bankietu jeden z synów ogłasza, że jako dziecko był seksualnie molestowany przez ojca-jubilata. Ale rodzice upierają się, że wszystko to są wymysły młodzieńca o bujnej fantazji.

Mały Otik Mały Otik

19 kwietnia 2012

REŻYSER
Jan Švankmajer
ROK PRODUKCJI
2000
Czechy, Japonia, Wielka Brytania

Dwoje kochających się ludzi, mąż i żona, bardzo pragną mieć dziecko. Niestety los uniemożliwia im posiadanie potomstwa. Pewnego razu mężczyzna zauważa pień przypominający niemowlę. Postanawia obdarować Nim żonę…Ta w kawałku drewna zaczyna widzieć ludzką istotę i ku rozpaczy męża postanowia je wychowywać. Pniak faktycznie zaczyna się poruszać i robi się… coraz głodniejszy – ta czeska legenda stała się punktem wyjścia dla filmu Jana Svankmajera.

Wodzirej Wodzirej

26 kwietnia 2012

REŻYSER
Feliks Falk
ROK PRODUKCJI
1977
Polska

Lutek Danielak (Jerzy Stuhr) jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału „Estrady”. Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu „Lux” ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut – jest nowy. Pomoc obiecuje mu – w ramach hasła „stawiamy na młodych” – dyrektor wydziału kultury, ale Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali

Gracz Gracz

10 maja 2012

REŻYSER
Robert Altman
ROK PRODUKCJI
1992
USA

Hollywoodzki producent, Griffin Mill, ma kłopoty: jego pozycji w wytwórni zagraża demoniczny konkurent Larry Levi, w dodatku zaczyna dostawać kartki z pogróżkami, w których anonimowy scenarzysta grozi mu zemstą za złe traktowanie ludzi pióra. Próbując zidentyfikować autora gróźb wkrótce sam wplątuje się w historię przypominającą scenariusze, które musi co dzień czytać…

Sekretarka Sekretarka

17 maja 2012

REŻYSER
Steven Shainberg
ROK PRODUKCJI
2002
USA

Lee Holloway (Maggie Gyllenhaal) ma kilka wątpliwości kiedy zaczyna starać się o pracę w kancelarii prawniczej E. Edwarda Grey’a (James Spader). Dopiero co odzyskała pewną swobodę psychiczną, a już powoli zaczyna popadać w coś na kształt depresji i uzależnienia… Postanawia jednak zatrudnić się w kancelarii licząc na pewien komfort psychiczny w pracy. Tymczasem jednak jej nowy szef okazuje się zupełnie inny niż przypuszczała, dosyć niekonwencjonalny i… zaczyna przekraczać granice stosunku służbowego wobec swojego nowego pracownika…

Ja, Don Giovanni Ja, Don Giovanni
24 maja 2012

REŻYSER
Carlos Saura
ROK PRODUKCJI
2009
Austria, Hiszpania, Włochy

Wenecja, rok 1763. Pisarz Lorenzo da Ponte prowadzi rozpustne życie. Kiedyś był księdzem, ale liczne skandale i romanse sprawiły, że został wydalony do Wiednia. Wspierany przez przyjaciela i mentora, Giacomo Casanovę, zostaje przedstawiony ulubionemu kompozytorowi cesarza – Salieriemu i nowoprzybyłemu na dwór Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi. Próbując zaszkodzić karierze Mozarta, Salieri przekonuje cesarza Józefa II, by ten zatrudnił nieznanego libertyna, jako autora libretta do „Wesela Figara”. Stanie się jednak inaczej. Namiętny charakter da Ponte, który znów zakochał się do szaleństwa i jego sentymentalne spacery po Wiedniu posłużą mu także za inspirację do napisania genialnego libretta do jednego z najpiękniejszych i najmocniejszych dzieł Mozarta – „Don Giovanniego”.

Wymyk Wymyk

04 października 2012

REŻYSER
Grzegorz Zgliński
ROK PRODUKCJI
2011
Polska

Historia dwóch braci – Alfreda i Jerzego – którzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnej napaści na młodą dziewczynę. Jerzy bez namysłu staje w obronie kobiety, natomiast Alfred zawodzi – bojąc się o własną skórę reaguje poniewczasie i staje się biernym świadkiem tragedii młodszego brata…

Hana-Bi Hana-Bi

11 października 2012

REŻYSER
Takeshi Kitano
ROK PRODUKCJI
1997
Japonia

Detektyw Nishi, ignorując służbowe obowiązki, odwiedza w szpitalu swoją umierającą żonę. W tym samym czasie podczas policyjnej obławy zostaje postrzelony jego partner i najbliższy przyjaciel – Horibe. Kilka tygodni później Horibe sparaliżowany i opuszczony przez rodzinę zagłębia się w fantastyczny świat sztuki. Malarstwo staje się jego nowym, niestety bardzo kosztownym hobby. Nishi, dręczony wyrzutami sumienia, zaciąga pożyczkę u mafijnego szulera. Rusza lawina niesamowitych wydarzeń.

Synekdocha, Nowy Jork Synekdocha, Nowy Jork

18 października 2012

REŻYSER
Charlie Kaufman
ROK PRODUKCJI
2008
USA

Reżyser teatralny Caden Cotard (Philip Seymour Hoffman) po sukcesie „Śmierci komiwojażera”, pracuje nad nowym spektaklem, który w jego założeniu ma być realistyczny w każdym calu. Lata mijają, a Caden coraz bardziej pogrąża się w swojej sztuce. Powoli zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Łącząc tradycyjną narrację z opowiadaniem historii z subiektywnego punktu widzenia bohaterów, Charlie Kaufman stworzył niezwykle zwodniczy świat. Jest to przekonywująca kompleksowa wizja świata rzeczywistego i artystycznego. „Synecdoche, New York” jest dokładnie tym, o czym mówi jego definicja: częścią całości lub całością części, ogółem szczegółów lub szczegółem ogółu.

Noc żywych trupów Noc żywych trupów

18 października 2012

REŻYSER
George A.Romero
ROK PRODUKCJI
1968
USA

Amerykańska rakieta, wystrzelona w kierunku planety wenus, z nieznanych przyczyn eksploduje przed osiągnięciem swojego celu. Powstała w wyniku wybuchu radiacja, dociera na ziemię i staje się przyczyną masowego zmartwychwstania nieboszczyków. W tym samym czasie, nieświadomi tego, Johnny i Barbara, zmierzają w odwiedziny na grób swojej matki. Po dotarciu na miejsce, Johnny nie jest w stanie odmówić sobie delikatnych żartów ze swojej siostry. Przypominając jej strachy z dzieciństwa, wmawia iż mężczyzna który nagle pojawił się na horyzoncie jest tu po to aby ich pożreć. Chwilę później, ku zdziwieniu brata, ów dżentelmen atakuje dziewczynę. Johnny rzuca się na pomoc lecz niestety zostaje zabity, tymczasem Barbara przerażona ucieka do samochodu, rozbijając go chwilę później. Kontynuując ucieczkę na piechotę dziewczyna, ścigana przez żywego trupa trafia do położonego na całkowitym odludzi, domu jednorodzinnego. W niedługim czasie trafi tam także czarnoskóry mężczyzna, Ben oraz pojawi się kilku innych ludzi. Wszyscy będą musieli stawić czoła coraz liczniejszym grupom zombie otaczającym domostwo.

Człowiek Niedźwiedź Człowiek Niedźwiedź 

08 listopada 2012

REŻYSER
Werner Herzog
ROK PRODUKCJI
2005
USA

„Grizzly Man” to niezwykły dokument Wernera Herzoga opowiadający o człowieku, który pragnął przekroczyć granicę oddzielającą człowieka od zwierzęcia. Jest to swoisty portret nagrobny, bowiem Timothy Treadwell został rozszarpany przez niedźwiedzia, jedno ze zwierząt, wśród których spędził 13 lat. Wybitny niemiecki reżyser połączył fragmenty prowadzonego przez Treadwella dziennika wideo z wypowiedziami osób, które go znały. Powstała swoista gawęda, w której pobrzmiewa tęsknota za światem bez cywilizacji

Włoski dla początkujących Włoski dla początkujących 

15 listopada 2012

REŻYSER
Lone Scherfig
ROK PRODUKCJI
2000
Dania, Szwecja

Filmy Dogmy, dotąd pokazywane w naszych kinach, były dość cierpkimi obrazami, obnażającymi to, co niekoniecznie w człowieku najlepsze. Wystarczy choćby przypomnieć sobie tragiczne postepowanie Bess chcącej uratować od śmierci swojego męża w „Przełamując fale” czy choćby ostatnio pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym obraz „Kiedy noce robią się długie”, w którym spędzająca ze sobą Boże Narodzenie liczna rodzina wywleka na światło dzienne wszystkie pretensje i tematy dotąd traktowane jako tabu. Trudną, często bolesną tematykę narzucały tym filmom surowe zasady Manifestu – rezygnując ze skupiania się na wizualnej stronie filmu i tym samym zarzucając stosowanie wszelkich efektów specjalnych, twórcy skupiali się na człowieku i jego relacjach z innymi. Im tragiczniejsze były to stosunki, tym bardziej zastosowanie Dogmy zdawało się słuszne i na miejscu. Jednak Lone Scherfig zrobiła nam niespodziankę. Posługując się tymi zasadami zrobiła naprawdę piękną i optymistyczną opowieść, zdolną ożywić nawet najbardziej zatwardziale serca i rozjaśnić oblicze największych ponuraków.

Spaleni słońcem Spaleni słońcem 

22 listopada 2012

REŻYSER
Nikita Michałkow
ROK PRODUKCJI
1994
Francja, Rosja

W połowie lat 30. XX w. zasłużony weteran wojny domowej spędza z żoną i córką wakacje w podmoskiewskiej daczy. Sielankowy nastrój wczasów zostaje zmącony, gdy zjawia się tajemniczy młodzieniec z Moskwy, dawna miłość pułkownikowej.

Szkoła podstawowa Szkoła podstawowa

29 listopada 2012

REŻYSER
Jan Svěrák
ROK PRODUKCJI
1991
Czechosłowacja

Dyrektor szkoły jest idiotą, ale nieszkodliwym, a nawet poczciwym. Jego ulubione zajęcie to ogłaszanie komunikatów i zakazów przez szkolny radiowęzeł. Komunikatów nikt nie słucha, zakazy nie są przestrzegane, lecz to jedyna chwila, która daje mu choćby namiastkę ważności. Nauczycielka Maxova zupełnie rozminęła się z możliwościami. Jeśli chwilami skupia uwagę uczniów, to tylko ze względu na intrygującą ich niewiadomą: nosi dessous czy nie. Gdy obłęd 'wyzwala’ ją ze szkolnej udrękim na jej miejsce pojawia się tajemniczy pan Hnizdo podkreślający swój kult dyscypliny paramilitarnym uniformem ozdobionym pasem. Film pokazuje Czechy, które dostały kilka lat oddechu między końcem wojny a początkiem sowietyzacji.

Człowiek Niedźwiedź Zabij mnie glino
06 grudnia 2012

REŻYSER
Jacek Bromski
ROK PRODUKCJI
1988
Polska

Groźny przestępca Malik (Bogusław Linda) ucieka z więzienia, ale porucznikowi Popczykowi (Piotr Machalica) udaje się go złapać. Gdy jednak dochodzi do rozprawy sądowej Malik (Bogusław Linda), wraz z kolegą Sewerynem (Zbigniew Zamachowski), ucieka raz jeszcze. Kontaktuje się z szefem swojej bandy, a następnie wymusza od niego pieniądze. Nieoczekiwane schronienie znajduje w Sosnowcu, u przypadkowo spotkanej lekarki Doroty (Anna Romantowska). Zdobywa nowe dokumenty i próbuje zabić Popczyka. Ten jednak częściej przebywa w pracy niż w domu więc Malik zabija przypadkowo żonę porucznika i jej kochanka.

Włoski dla początkujących Cotton Club
13 grudnia 2012

REŻYSER
Francis Ford Coppola
ROK PRODUKCJI
1984
USA

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o walce pomiędzy czarnymi i białymi gangsterami o wpływy w Harlemie.

Spaleni słońcem Aleksandra
20 grudnia 2012

REŻYSER
Aleksander Sokurow
ROK PRODUKCJI
2007
Francja, Rosja, Włochy

Aleksander Sokurow opowiada o wojnie w Czeczenii. Choć samej wojny tu nie widzimy, jego film pozostaje jednym z najbardziej przenikliwych opowieści o zniszczeniach do jakich ona prowadzi

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów