Ważniejsze projekty

 

Kino Italia Juwenalia Maraton kina włoskiego –
– Filmowa Italia na Juwenalia

9 maja 2014

Sala DKF „Politechnika”, Wrocław

W ramach Juwenaliów z DKF-em na Politechnice odbył się między innymi quiz wiedzy filmowej i maraton kina włoskiego – szczegółową relację przeczytać można na stronie Pryzmat PWr.


 

Koncert Lebowski

16 listopada 2011

Premiera: Sala DKF „Politechnika”, Wrocław

Polski zespół Lebowski w ramach trasy koncertowej promującej ich debiutancki album „Cinematic” wystąpił w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Politechnika” na Politechnice Wrocławskiej. Koncert ten był niebywałą okazją do posłuchania albumu „Cinematic” ze ścieżką dźwiękowa do nieistniejącego filmu. Zespół Lebowski to nowe brzmienia będące z pogranicza art rocka, muzyki filmowej, eksperymentalnej i improwizowanej stanowiące hołd dla polskiej kinematografii. Muzyka przenosi w świat wypełniony wszechobecnym sentymentalizmem i melancholią. Pozwala się otworzyć na wizualizacje, które emanują uczuciem wyzwalając niebanalne emocje. A wszystko to dopełnione bogatym instrumentarium.


 

Nocny Maraton Filmowy

10 grudnia 2010

Premiera: Aula Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Wrocław

Opis projektu: Pierwsze wydarzenie z serii obchodów 45-lecia istnienia Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Politechnika”. Nocny Maraton Filmowy z DKFem to spotkanie z kinem eurolejskim i daleka podróż na wschód do Korei Południowej. W reperturze: Wiosna, lato, jesień zima i… wiosna, reż. Ki-duk Kim, Korea Południowa 2003, Butelki zwrotne, reż. Jan Svěrák, Czechy 2007, Wszystko będzie dobrze, reż. Tomasz Wiszniewski, Polska 2007,Kontrolerzy , reż. Nimród Antal, Węgry 2003. Pomiędzy seansami nie zabraknie też czasu na rozmowy o filmie i kinematografii, jak również zażartych dyskusji. Jest to inicjatywa, która pozwala na kilkugodzinne oderawanie się od rzeczywistości i poddanie się narracji filmowej, chwila aby dać się ponieść obrazom i dźwiękom..


 

WW2 Project – Songs for Soul

27 października 2010

Premiera: Aula Politechniki Wrocławskiej, Wrocław

Opis projektu: Projekt muzyczno-wizualny, przedstawiający historię drugiej wojny światowej opowiedzianą muzyką filmową, wydarzenie aranżujące kilkanaście znanych i mniej znanych motywów muzyki filmowej w koncercie na dwa fortepiany. Cała opowieść jest uzupełniona o pieczołowicie przygotowaną formę wideo, w której zobaczyć można fragmenty filmów i autorskie animacje oraz materiały archiwalne. Jest to próba ukazania pełnego obrazu wojny, zarówno agresorów, jak i strony broniącej się. Projekt zakłada, aby bohaterem przekazu nie był tylko walczący żołnierz, który oddaje życie za ojczyznę, porzucamy patos na rzecz szarego cywila, który musi odnaleźć się w wojennej – zdegenerowanej rzeczywistości, w której chce on kochać, pracować, wziąć ślub, to jest opowieść o takich emocjach. Wydarzenia współtworzone przez DKF „Politechnika” i Jazz Cinema.


 

 

Gabinet Dr Caligari

17 marca 2010

Premiera: Aula Politechniki Wrocławskiej, Wrocław

Opis projektu: W związku z obchodami 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu, przygotowany został nadzwyczajne przdsięwzięcie łączące dwa światy, lata dwudzieste ubiegłego stulecia wraz ze współczesną muzyką. Sztandarowy film ekspresjonizmu niemieckiego w nowoczesnej interpretacji jazzowej, która to została specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia skomponowana przez zespół Freeway Quintet. Cała opowieść o doktorze Caligarii została zilustrowana muzyką na żywo, która była swoistym odzwierciedleniem atmosfery filmu i próbą interpretacji przedstawionej historii. Co więcej całe wydarzenie było osadzone w kontrastowej i surrealistycznej scenografii, która była karykaturalną kalką z estetyki filmowych dekoracji, to wszystko wzbogacono o efekty świetlne zmieniające się wraz z akcją obrazu, co spowodowało, że było to przeżycie nadzwyczajne i niepowtarzalne.

 


 


Qulturalia 2009

12-14 maja 2009

Premiera: Aula Politechniki Wrocławskiej, Wrocław

Opis projektu: Nadzwyczajne projekty skierowane do wszystkich miłośników kultury, kina i muzyki poważnej, przygotowane z myślą o święcie studentów Juwenalia 2009.
CARMINA BURANA – słynna, mrożącą krew w żyłach, o klimacie mroku średniowiecza kompozycja Carla Orffa – Carmina Burana. Występ Chóru Akademickiego Politechniki Wrocławskiej oraz Chóru Kameralnego „Consonanza” do projekcji filmu z 1975 roku w reż. Jean-Pierre Ponnelle będącego swoistą interpretacją treści kantaty Orffa, do tego obrazu na żywo wykonywana jest muzyka przez orkiestrę kamerlaną, a to wszystko wzbogacone o scenografię i kostiumy z epoki.
MODERNISTYCZNY VIDEOART – odbiegające od tradycyjnych form sztuki i zakrawające o modernizm wydarzenie zatytułowane „Versus – homo homini lupus est”. Materiał filmowy, złożony z kawałków filmów fabularnych, dokumentalnych, reportaży, animacji, wizualizacji, które spajają się w jedną lub kilka części, wyrażające różnorodne emocje (strach, miłość, podniecenie, gwałtowność, spokój, itp.) wraz z skomponowaną specjalnie na jejgo potrzeby muzykę odegraną na fortepianie, kontrabasie i keyboardzie. Całość została dopełniona prezentacją krótkiego filmu niemego „Gorączka Szachowa” oraz animacji poklatkowej z muzyką zagraną na żywo.
TEATR EKSPERYMENTALNY – spotkanie z amatorską adaptacją obrazoburczego utworu – „Pochwała Macochy” w wykonaniu sekcji teatralnej KN „Ekspresja” z muzycznym akompaniametnem wraz z równoległą projekcją obrazów i operowaniem oświetleniem, a to wszystko w specjalnie atmosferze minimalizmu. Dalszy przebieg przedsięwzięcia opierał się będzie na współpracy z Teatrem Pantomimy im. Tomaszewskiego we Wrocławiu, który przygotował materiały archiwalne i przedstawił je przybywając wraz z aktorami i osobami związanymi z tym nietypowym teatrem. Podsumowanie stanowił wyśmienity koncert jazzowy w wykonaniu zespoły Freeway Quartet,


 

Nosferatu – Symfonia Grozy z muzyką na żywo

16 października 2008

Premiera: Aula Politechniki Wrocławskiej, Wrocław

Inauguracyjny pokaz filmowy Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Politechnika” na rozpoczęcie sezonu artystycznego. Niecodzienne wydarzenie, jakim jest połączenie projekcji niemego filmu czarno-białego z gatunku klasyki kina horroru europejskiego – Nosferatu: Symfonia Grozy z 1922 r. (w wersji odrestaurowanej, sprowadzanej z Niemiec na potrzeby pokazu) z muzyką ilustrującą film odgrywaną na żywo przez grupę muzyków z Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej. Była to również wspaniała okazja, by pokazać, że istnieje miejsce, jakim jest DKF „Politechnika”, gdzie można zobaczyć kino ambitne, festiwalowe i offowe, a także amatorskie, a ponadto podyskutować z pasjonatami filmowymi i spotkać wielu interesujących ludzi, zajmujących się czy to aktywnie, czy to biernie tematyką kinematografii.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów