Rok 2010

Pociąg 

7 stycznia 2010

REŻYSER
Jerzy Kawalerowicz
ROK PRODUKCJI
Polska 1959

Jerzy Kawalerowicz kręcąc „Pociąg” jest już reżyserem doświadczonym. Zatrudnia do filmu kwiat ówczesnego aktorstwa. Głowną rolę kobiecą gra Lucyna Winnicka – wówczas żona Kawalerowicza. Marta w wykonaniu Winnickiej to kobieta tajemnicza i niepokojąca. Jerzego gra czołowy amant ówczesnego kina Leon Niemczyk – polski Humphrey Bogart. Wraz z Leonem Niemczykiem (Jerzym) wsiadamy do pociągu. To nie takie proste zadanie. Jest koniec lat pięćdziesiątych i do podróży nad morze szykują się tłumy podróżnych. Bilety są tanie a i ludzie jakby przychylniej nastawieni do podróży. Kiedy wreszcie czujna konduktorka wpuści nas do wagonu sypialnego będziemy mogli wyruszyć na poszukiwanie przedziału. Okazuje się, że na łóżku leży już jakaś kobieta…Nasz bohater Jerzy nie usiłuje zaciągnąć Martę do łóżka, lecz się jej z łóżka pozbyć…

Zapach Zielonej Papai 

13 stycznia 2010

REŻYSER
Anh Hung Tran
ROK PRODUKCJI
Wietnam, Francja 1993

Piękne azjatyckie kino pełne niedomówień, symboli i prostoty. Mała dziewczynka Mui zmuszona jest od najwcześniejszych lat zarabiać na życie pracą jako służąca. Swoim subtelnym wdziękiem Mui oczarowuje kolejno wszystkich swoich znajomych i pracodawców. Film nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, otrzymał Cezara za debiut oraz otrzymał też nagrodę dla najlepszego debiutanta i nagrodę młodych na festiwalu w Cannes. Film poprzedzony zostanie ilustrowaną przeźroczami prelekcją Jarosława Poniewiery i Tomasza Modrzyńskiego z Klubu Laurazja o Kambodży pt.”Kambodża – Wokół świątyń Angkoru”.

Inland Empire 

14 stycznia 2010

REŻYSER
David Lynch
ROK PRODUKCJI
USA, Francja, Polska 2006

David Lynch mówiąc kolokwialnie opluwa zmanierowany światek filmowych snobów angażujących do swoich filmów topowe gwiazdki, najdroższe wytwórnie. Kręcąc arcydzieło pospolitą kamerą cyfrową, kręcąc z pomocą aktorów z egzotycznego dla Los Angeles kraju – Polski udowadnia, że w filmie nie są najważniejsze pieniądze a wizja i talent reżysera. „Inland Empire” to nic innego jak hołd wznoszony przez Lyncha w kierunku jego największej pasji – kina, kina niezależnego od ogromnych pieniędzy, kina jakie kocha i jakie uznaje. Zapaliły się światła… Znów jestem osobą z plastikowej blaszki, ale czy do końca tą samą?

Animacje z festiwalu KAN 

19 stycznia 2010

REŻYSER

ROK PRODUKCJI
2008-2009

19. stycznia, na pierwszym noworocznym Pokazie Specjalnym, KAN zagości w Dyskusyjnym Klubie Filmowym na Politechnice Wrocławskiej. Tym razem postanowiliśmy pokazać Wam animacje z dwóch ostatnich edycji Festiwalu. Animacje zyskują coraz większe uznanie wśród miłośników kina. Te przesyłane na Festiwal KAN prezentują coraz wyższy poziom, dzięki czemu wywalczyły sobie w 10. edycji osobną nagradzaną KANewkami kategorię – Film animowany. Za pomocą tej tylko teoretycznie prostej formy wyrazu autorzy poruszają tematy od lekkich i zabawnych, po trudne i ważne. Na pokazie pojawią się filmy nagrodzonego (za filmy Druga zmiana i Ostatnia podróż profesora Igreka) podczas jubileuszowej, X edycji KAN Tomasza Pawlaka – między innymi Historia pewnej promocji – ironiczna opowieść o materializmie, hipokryzji, nieludzkim traktowaniu pracowników oraz o wypadku, który wydarzył się między sklepowymi regałami.

Depeche Mode „The Best Of Videos vol.1” 

21 stycznia 2010

WYDAWCA
EMI Music Polska
ROK PRODUKCJI
2007

To zainspirowana kolekcja klasycznych utworów Depeche Mode zawierająca najlepsze z dotychczasowych prac – w tym hity takie jak: „Just Can’t Get Enough”, „Everything Counts” „Personal Jesus”, „Enjoy The Silence” i „Precious”. Wszystkie utwory pochodzą z 11 studyjnych albumów zespołu wydanych w latach 1981 i 2006. Depeche Mode jako jedna z najbardziej wpływowych grup w ciągu ostatnich 25 lat, inspirowała nowe pokolenia muzyków podczas konsolidacji ich znaczną renomą. W czasie istnienia sprzedał ponad 72 milionów płyt i zagrał dla publiczności ponad 30 milionów podczas swojej niezwykłej 25-letniej kariery. Pozostają oni jednym z najbardziej cenionych i wspieranych z pasją grup muzyki współczesnej.

Powiedz prawdę, przecież Cię nie biję 

4 marca 2010

REŻYSER
Witold Świętnicki
ROK PRODUKCJI
Polska 2010

Inspiracją do napisania scenariusza stał się internetowy blog, którego autor skrupulatnie zapisywał wszystkie wypowiedzi członków swojej rodziny, głównie matki. W filmie sytuacja została idealnie odzwierciedlona: Syn nie odzywa się wcale, za to monologi Matki nie mają końca. Pełnometrażową fabułę „Powiedz prawdę, przecież cię nie biję” zrealizowano latem 2009 roku we Wrocławiu, we współpracy z członkami Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych FOSA, działającego przy Politechnice Wrocławskiej. Po projekci będzie okazja do porozmawiania i dyskusji z reżyserem i twórcami filmu, jak również innymi widzami.

Błękitny Anioł 

11 marca 2010

REŻYSER
Josef von Sternberg
ROK PRODUKCJI
Niemcy 1930

David Lynch mówiąc kolokwialnie opluwa zmanierowany światek filmowych snobów angażujących do swoich filmów topowe gwiazdki, najdroższe wytwórnie. Kręcąc arcydzieło pospolitą kamerą cyfrową, kręcąc z pomocą aktorów z egzotycznego dla Los Angeles kraju – Polski udowadnia, że w filmie nie są najważniejsze pieniądze a wizja i talent reżysera. „Inland Empire” to nic innego jak hołd wznoszony przez Lyncha w kierunku jego największej pasji – kina, kina niezależnego od ogromnych pieniędzy, kina jakie kocha i jakie uznaje. Zapaliły się światła… Znów jestem osobą z plastikowej blaszki, ale czy do końca tą samą?

Gabinet Dr. Caligari 

17 marca 2010

REŻYSER
Robert Wiene
ROK PRODUKCJI
Niemcy 1919
MIEJSCE
Aula Politechniki Wrocławskiej

Niezwykłe przedsięwzięcie łączące dwa światy, lata dwudzieste ubiegłego stulecia wraz ze współczesną muzyką. Sztandarowy film ekspresjonizmu niemieckiego w nowoczesnej interpretacji jazzowej, która to zostanie specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia skomponowana przez zespół Freeway Quintet. Cała opowieść o doktorze Caligarii zostanie zilustrowana muzyką na żywo, która będzie swoistym odzwierciedleniem atmosfery filmu i próbą interpretacji przedstawionej historii. Co więcej całe wydarzenie będzie osadzone w kontrastowej i surrealistycznej scenografii, która będzie karykaturalną kalką z estetyki filmowych dekoracji, to wszystko wzbogacone o efekty świetlne zmieniające się wraz z akcją obrazu spowoduje, że będzie to przeżycie nadzwyczajne i niepowtarzalne.

Metropolis 

18 marca 2010

REŻYSER
Fritz Lang
ROK PRODUKCJI
Niemcy 1927

Monumentalne dzieło okresu ekspresjonizmu niemieckiego, które ukazuje wizję futurystycznego miast, w którym nastąpiło rozwarstwienie społeczeństwa na dwie kasty (wyrobników i oligarchów), jest obrazem wykrzykującym swoją obawę o przyszłość ludzkiego losu, wobec postępu technicznego i zanikającego humanitaryzmu. Pokazuje, że można wykreować istotę podobną do człowieka (androida), która jednak nie posiada uczuć. Czy można zatrzymać czas? Film stał się inspiracją dla wielu późniejszych twórców, a także stanowi fenomenalny obraz miasta, będący etalonem porównawczym dla wielu nowszych filmów.

Nigdzie w afryce 

25 marca 2010

REŻYSER
Caroline Link
ROK PRODUKCJI
Niemcy 20017

Zdobywca Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Historia żydowskiej rodziny, która ucieka do Kenii przed nazistowskimi prześladowaniami. Wojenna zawierucha i Afryka są tłem dla rozgrywającego się dramatu, jakim jest próba znalezienia uczucia między młodymi małżonkami i odnalezienia sie w nowej rzeczywistości.

Okręt 

8 kwietnia 2010

REŻYSER
Wolfgang Petersen
ROK PRODUKCJI
RFN 1981

Rok 1942. Bitwa o Atlantyk. Historia jednego z U-Bootów i jego załogi. Niemieckie okręty podwodne atakowały i niszczyły konwoje statków aliantów na szlakach atlantyckich. Jednak wkrótce „polowania” U-Bootów wspierane przez niszczyciele coraz częściej kończyły się niepowodzeniem. Reżyser w szczególny sposób ukazuje marynarzy, ich charaktery i emocje związane z tygodniami spędzonymi pod wodą, w obliczu śmiertelnie niebezpiecznej misji.

Leonard Cohen: I’m Your Man 

15 kwietnia 2010

REŻYSER
Lian Lunson
ROK PRODUKCJI
USA 2005

W styczniu 2005 roku w australijskim Sydney, pod auspicjami producenta Hala Willnera, odbył się unikalny koncert w hołdzie Leonardowi Cohenowi zatytułowany „Came So Far For Beaty”. W filmie znalazło się trzynaście spośród epickiego zestawu trzydziestu czterech utworów zaprezentowanych na koncercie. Ten oszałamiający koncert przeplatany jest obszernym wywiadem z samym Cohenem o przebiegu całej jego kariery.

Obywatel Milk 

22 kwietnia 2010

REŻYSER
Gus Van Sant
ROK PRODUKCJI
USA 2008

Film oparty na faktach. Opowiada historię Harvey’a Milka (Sean Penn), który obecnie jest uważany za jednego z najważniejszych męczenników amerykańskiego ruchu gejowskiego w Stanach. Był on pierwszym działaczem na rzecz równouprawnienia gejów i lesbijek, który zasiadał we władzach miejskich. Kiedy w 1978 zamordowany został Harvey Milk, świat stracił jednego z największych wizjonerów i przywódców walczących o sprawiedliwość.

Zakochana Jane 

29 kwietnia 2010

REŻYSER
Julian Jarrold
ROK PRODUKCJI
USA 2007

Anglia, schyłek XVIII wieku. Młoda Jane Austen (Anne Hathaway) ma literackie ambicje i wierzy w miłość. Jej rodzice (Julie Walters i James Cromwell) oczekują jednak od niej, żeby wyszła za mąż za kogoś, kto zapewni jej i rodzinie godziwy byt. Kiedy Jane spotyka młodego, pewnego siebie Irlandczyka, Toma Lefroy’a (James McAvoy), jego intelekt i arogancki styl bycia wzbudzają w niej wielką ciekawość, która stopniowo przeradza się w uczucie. Panna Austen wstępuje dopiero na drogę literackiej kariery, a ryzykowny romans ukształtuje całe jej późniejsze życie. Historia najważniejszego związku młodej Jane Austen, późniejszej autorki znanych na całym świecie romantycznych powieści jak „Duma i uprzedzenie” czy „Rozważna i romantyczna”.

Qulturalia 2010 

10 maja 2010

DATA I GODZINA
poniedziałek, godz. 18.00
MIEJSCE
Aula Politechniki Wrocławskiej

Zobaczycie znakomite występy profesjonalnych tancerzy oraz grup tanecznych, które przygotowały specjalne pokazy inspirowane rozmaitymi filmami muzycznymi. Na początek przeniesiemy się na chwilę do chicagowskiego kabaretu lat 30-tych, by za chwilę wskoczyć w zakazane rewiry brudnego tańca zmysłów a następnie oczyścić się w bajkowym świecie Bollywood’u. W finale natomiast podgrzeje nas jeszcze „Gorączka Sobotniej Nocy”. Prócz części tanecznej zaprezentuje się chór z towarzyszeniem muzyki na żywo w repertuarze z musicalu „West Side Story”.

Ne Bana Di Jodi Fanaa 

14 maja 2011

DATA I GODZINA
piątek, godz. 17.00
ROK PRODUKCJI
Indie, 2006, 2008

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie naukowo-artystyczne: III edycję Dni Indyjskich na wrocławskich uczelniach. Od 14 do 16 maja 2010 będzie można wysłuchać wykładów i debat z udziałem znawców, spotkać podróżników zafascynowanych Indiami, obejrzeć spektakl powstały w oparciu o twórczość R. Tagora, zapoznać się z muzyką i poezją tego indyjskiego noblisty, odkryć na nowo filmy bollywoodzkie, wziąć udział w warsztatach sztuk walki, posmakować indyjskich przekąsek… a nade wszystko porozmawiać z osobami ciekawymi świata, zakochanymi w indyjskiej kulturze i sztuce. Dziś wieczorem odbędą się projekcje dwóch filmów poprzedzone prelekacjmi, prezentację drugiego obrazu przewidujemy na ok. 20.30.

2001: Odyseja Kosmiczna 

20 maja 2010

REŻYSER
Stanley Kubrick
ROK PRODUKCJI
USA 1968

Wyprawa w krainę jutra, mapa ludzkiego przeznaczenia, droga do nieskończoności i fascynująca opowieść o starciu człowieka z maszyną – arcydzieło sztuki filmowej, które wyróżniono Oscarem za efekty specjalne. Inspiracją scenariusza była powieść Arthura C. Clarke’a. Na jej podstawie Stanley Kubrick zrealizował film, który od lat niezmiennie fascynuje nowe pokolenia widzów. Najpierw zabiera nas w zamierzchłą przeszłość, gdy na Ziemi żyli przodkowie człowieka. Następnie – dzięki jednemu z najgenialniejszych trików w historii kina – przeskakuje całe tysiąclecia i przenosi widza w skolonizowaną przestrzeń kosmiczną. W finale z kolei przerzuca jednego z bohaterów, astronautę Bowmana (Keir Dullea), w niezbadane rejony kosmosu, realizując tym razem nasze marzenia o nieśmiertelności. „Otwórz właz HAL” i wyrusz w podróż niepodobną do innych, a dane Ci będzie poznać najgłębiej skrywane tajemnice wszechświata.

replika festiwalu GOFFR 

26 maja 2010

DATA I GODZINA
środa, godz. 19.00
MIEJSCE
sala 329, bud. A1 PWr

Zapoznamy się z najlepszymi filmami pochodzącymi z Ogólnopolskiego Gliwickiego Festiwalu Offowego (GOFFR). Festiwal ma już za sobą 6-letnią tradycję, skupimy się na najnowszych produkcjach, ale nie zabraknie także obrazów z wcześniejszych edycji. Będziemy gościć dyrektora festiwalu Beniamina Szweda oraz jego dyrektora artystycznego Agnieszkę Kalnik.

Lśnienie 

27 maja 2010

REŻYSER
Stanley Kubrick
ROK PRODUKCJI
USA 1980

„Lśnienie” jest przez wielu uważane za najlepszy horror wszech czasów. Jest to oparta na motywach książki Stephena Kinga mrożąca krew w żyłach historia. Główną rolę gra demoniczny Jack Nicholson. Jack Torrance jest byłym alkoholikiem. Przez picie stracił pracę i szuka teraz dorywczego zarobku. Odnajduje go w położonym w pięknej górskiej scenerii hotelu. Ma on być stróżem obiektu w czasie zimy. Będzie on wtedy niemal całkowicie odcięty od świata poprzez obfite opady śniegu. Zimą razem z rodziną przybywa do hotelu, a kiedy zostają tam już całkiem sami okazuje się, że hotel wcale nie jest pusty. Mało tego. Jego mieszkańcy są bezwzględni i znajdują sobie w Jacku sprzymierzeńca.

Oczy szeroko zamknięte 

10 czerwca 2010

REŻYSER
Stanley Kubrick
ROK PRODUKCJI
USA 1999

Podłożem do tego wzbudzającego wiele kontrowersji filmu Stanleya Kubricka jest Traumnovelle Arthura Schnitzlera (wyd. pol.: Oczy szeroko zamknięte, 1999), nowela przedstawiająca historię pewnego małżeństwa, którą to Kubrick przesunął o prawie 100 lat, zmieniając przy tym także miejsce akcji z Wiednia na Nowy Jork, pozostając jednak mimo to bardzo wierny tekstowi. W postacie filmowych małżonków wcielili się Nicole Kidman i Tom Cruise, będący jeszcze w czasie kręcenia filmu także parą w życiu prywatnym.

Film, jako dzieło sztuki malowane światłem na celuidowej taśmie filmowej 

21 września 2010

DATA I GODZINA
17.00
MIEJSCE
sala 329, bud. A1 PWr

Wydarznie przygotowane przez DKF „Politechnika” w ramach XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W programie mamy dwa wykłady, jeden poświęcony światłu w kinie i roli jaką odgrywa, drugi dotyczy estetyki filmowej, pokaz krótkiego filmu z projektora 16mm oraz na koniec wyświetlenie malowniczego obrazu – Źródłó [ang. The Fountain] w reżyserii Darrena Aronofskiego i na zakończenie dyskusja.

Poszukiwacze 

7 pażdziernika 2010

REŻYSER
John Ford
ROK PRODUKCJI
1956

Rola Ethana Edwardsa wykreowana w tym filmie przez Johna Wayne’a zaliczana jest do najważniejszych w karierze aktora. Ethan Edwards jest człowiekiem rozgoryczonym i wrogiem Indian. Rancho jego brata zostało spalone przez Komanczów, brat i jego żona zostali zamordowani, a obie córki uprowadzone. Edwards poprzysięga zemstę i wraz ze swoim przyjacelem wyrusza na poszukiwanie dziewcząt. Przez pięć lat obaj mężczyźni włóczą sie po całym kraju, aż wreszcie docierają do celu. Jednak jest pewien problem. Bratanica Ethana stała się Indianką i żoną głowy plemienia.

Pat Garret i Billy Kid 

14 pażdziernika 2010

REŻYSER
Sam Peckinpah
ROK PRODUKCJI
1973

Legendarny western o nietypowym duecie – słynnym rewolwerowcu Billym Kidzie i podążającym jego śladami Pacie Garrecie. Jedna z najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych – tytułowy utwór: Knocking on Heaven’s Door skomponował i wykonał Bob Dylan.

Bez przebaczenia 

21 pażdziernika 2010

REŻYSER
Clint Eastwood
ROK PRODUKCJI
1992

Pijany kowboj masakruje prostytutkę. Miejscowy szeryf puszcza go wolno. Prostytutki domagają się zemsty i ukarania winnego. Same też wyznaczają nagrodę za zabicie kowboja. Do miasta zjeżdzają płatni mordercy, ale szeryf bez problemów sobie z nimi radzi. Wieść o 1000 dolarów dociera także do Williama Munny’ego, który dawno porzucił swój zawód i żyje z dala od ludzi wychowując samotnie dwójkę dzieci. Jednak opis zmasakrowanego ciała dziewczyny i pieniądze okazują się magnesem nie do przepuszczenia. Munny wraz ze starym przyjacielem Nedem Loganem oraz młodym kowbojem Kidem wyruszają w długa podróż. Na ich drodze staje jednak szeryf…

Historia II Wojny Światowej 

27 pażdziernika 2010

DATA I GODZINA
środa, godz. 19.00
MIEJSCE
Aula Politechniki Wrocławskiej

Historia drugiej wojny światowej opowiedziana muzyką filmową, projekt aranżujący kilkanaście znanych i mniej znanych motywów muzyki filmowej w koncercie na dwa fortepiany. Cała opowieść będzie uzupełniona o formę wideo, w której zobaczymy fragmenty filmów i autorskie animacje oraz materiały archiwalne. Wydarzenia współtworzone przez DKF „Politechnika” i Jazz Cinema.

Maverick 

28 pażdziernika 2010

REŻYSER
Richard Donner
ROK PRODUKCJI
1994

Akcja toczy się zarówno przy stoliku pokera jak i w kanionach Dzikiego Zachodu. Celem wszystkich szulerów jest turniej pokerowy, w którym do wygrania jest pół miliona dolarów. Na udział w mistrzostwach decyduje się: Maverick – uroczy szuler i romantyczny poszukiwacz przygód, Annabelle – atrakcyjna i sprytna entuzjastka pokerowych emocji i Zane Cooper – stróż prawa o trochę dziwnych zasadach.

Kolia 

4 listopada 2010

REŻYSER
Jan Svěrák
ROK PRODUKCJI
1996

Czechy, ostatnie lata socjalizmu. Bohaterem jest wiolonczelista: wyrzucony przed laty z filharmonii – zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Przyciśnięty biedą decyduje się zawrzeć fikcyjne ( i płatne ) małżeństwo z Rosjanką. Rosjanka wyjeżdża na zachód, zostawia kilkuletniego syna, który zmieni życie głównego bohatera.

Postrzyżyny 

18 listopada 2010

REŻYSER
Jiří Menzel
ROK PRODUKCJI
1980

Przepełniona humorem opowieść o kobiecie, której włosy obok miejskiej studni budzą podziw wśród mieszkańców Nymburka. Pani Piwowarowa jest świeżo upieczoną żoną zarządcy browaru, pana Francika. Niestety mąż ma z nią problemy, bo jest ona kobietą niepokorną i nieobliczalną, do tego romansuje z bratem męża, Pepinem. Wraz z doktorem mężczyzna postanawia ujarzmić temperament kobiety poprzez postrzyżyny, czyli rytualne obcięcie włosów, by pozbawić żonę magicznej mocy.

Rok Diabła 

25 listopada 2010

REŻYSER
Petr Zelenka
ROK PRODUKCJI
2002

„Rok diabła” został wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku, otrzymał wiele nagród m.in. w Cottbus czy w Karlovych Warach. Obraz Petra Zelenki opowiada fikcyjną historię autentycznego bohatera – znanego czeskiego barda Jaromira Nohavicy. To, że film jest stylizowany na dokument dodaje mu pewnej autentyczności, która bardzo potrzeba jest w zestawieniu z nadnaturalnością fabularnej opowieści.

Słoneczne Miasto 

2 grudnia 2010

REŻYSER
Martin Šulík
ROK PRODUKCJI
2005

Ostrawa. Robotnicy Karel, Vinco, Tomáš oraz Milan właśnie stracili pracę; ich fabryka została sprzedana zachodnim inwestorom. Czwórka przyjaciół nie poddaje się jednak i na różne sposoby próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Udaje im się zgromadzić trochę pieniędzy, za które kupują od byłego pracodawcy starą ciężarówkę. Jednak próby rozkręcenia własnego interesu (skup staroci) kończą się kolejnymi niepowodzeniami i choć złość czy rozpacz nie mają sensu, to początkowy optymizm szybko ustępuje miejsca rozczarowaniu.

Gadjo Dilo 

9 grudnia 2010

REŻYSER
Tony Gatlif
ROK PRODUKCJI
1997

Gadjo dilo, czyli „szalony przybysz”. Przybysz- bo rzecz o młodym Francuzie- Stephanie, który w przyjeżdża pewnego dnia do odległej Rumunii, a szalony- ponieważ czyni to by odnaleźć romską pieśniarkę Norę Lucę, której słuchał ojciec Stephane’a pod koniec swojego życia. Jak to zwykle przy zetknięciu dwóch tak odmiennych od siebie kultur bywa- pierwszą reakcją jest szok ( zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie), który z czasem ustępuje serdeczności_ a nawet czemuś więcej, bowiem w filmie nie zabraknie i wątku miłosnego. Konwencja lekkiej komedii, która towarzyszy widzowi przez większość filmu zmienia się w końcowych sekwencjach, kiedy miejscowi Rumuni dokonują pogromu na wiosce romskiej, niszcząc świat odkryty przez Stephane’a.

Wiosna, lato, jesień zima i… wiosna,
Butelki zwrotne,
Wszystko będzie dobrze,
Ostrożnie, pożądanie
 

10 grudnia 2010

DATA I GODZINA
20.00-4.00
MIEJSCE
Aula Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (E-1, ul. Prusa 53/55)

Zapraszamy na pierwsze wydarzenie z serii obchodów 45-lecia istnienia Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Politechnika”.
Pomiędzy seansami będą 15 minutowe przerwy, w których będzie można napić się kawy/herbaty i przegryźć ciastkiem, które zapewniają organizatorzy (DKF „Politechnika” i Samorząd Studencki Wydziału Architektury). Nie zabraknie też czasu na rozmowy o filmie i kinematografii, jak również zażartych dyskusji.

Odgrobadogroba 

16 grudnia 2010

REŻYSER
Jan Cvitkovič
ROK PRODUKCJI
2005

Dlaczego od groba do groba? Film opowiada historię Pero i jego rodziny . Pero to mężczyzna, który swój niewątpliwy talent pisarski realizuje tworząc mowy pogrzebowe. Nie są to jednak zwyczajne elegie na cześć zmarłych. Pero, nie zawsze świadomie, wplata w nie własny sposób postrzegania biegu wydarzeń i filozofii życia. Nie jest on jednak jedynym bohaterem filmu, oto pozostali nie mniej ciekawi:
– ojciec Pero- od śmierci żony pogrążony w depresji, ożywia się tylko wtedy, kiedy po raz kolejny usiłuje popełnić samobójstwo;
– siostra- od lat skłócona z mężem wciąż schodzi się z nim i rozstaje;
– szwagier- człowiek wyposażony w namiętny charakter i starego mercedesa, nie bywa zbyt często w domu;
– druga siostra, głuchoniema Ida, to nieobliczalna istota; balansując na granicy jawy i snu, wielbi w ekscentryczny sposób Sukiego – przyjaciela Pero.
– piękna Renata, w której skrycie kocha się Pero, dla której jest on jednak zbyt prowincjonalny.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów