Rok 2013

Brzdąc Brzdąc
03 stycznia 2013

REŻYSER
Charles Chaplin
ROK PRODUKCJI
1921
USA

Włóczęga znajduje podrzucone niemowlę, którego na próżno stara się pozbyć. Pięć lat później stanowią jedno serce i jedną duszę – chłopiec przejął aż do najdrobniejszego szczegółu nawyki swego opiekuna. Jeden kryje drugiego. Ale szczęście nie trwa długo, ponieważ matka, która tymczasem stała się sławną aktorką, chce odebrać dziecko. Charles próbuje pocieszać się marzeniem, ale rzeczywistość staje się nieomal piękniejsza od marzeń: matka przyjeżdża po dziecko i.. ojca, który przecież należy do szczęśliwej rodziny.

Kieł Kieł
10 stycznia 2013

REŻYSER
Giorgos Lanthimos
ROK PRODUKCJI
2009
GRECJA

Ojciec i matka mieszkają wraz z trójką dzieci w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców, bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu, jest Christina. Ojciec zaprasza ją, by poskromić seksualne ciągoty syna. W „laboratoryjnych” warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, tak jednostek jak i narodów.

Śmierć w Wenecji Śmierć w Wenecji
17 stycznia 2013

REŻYSER
Luchino Visconti
ROK PRODUKCJI
1971
Francja, Włochy

Filmowa adaptacja opowiadania Thomasa Manna. Akcja toczy się w 1911 roku. Chory na serce znany kompozytor austriacki Gustav von Aschenbach przyjeżdża do luksusowego hotelu na weneckim Lido, by odpocząć i podreperować zdrowie. Pewnego dnia wśród hotelowych gości zauważa kilkunastoletniego chłopca. Jak się okazuje, Tadzio wraz z matką, trzema siostrami i guwernantką przyjechał z Polski na wakacje. Aschenbach jest zafascynowany niebywałą urodą chłopca. Tadzio staje się obiektem jego uwielbienia. Tymczasem w mieście wybucha epidemia cholery.

Pozwól mi wejść Pozwól mi wejść
21 luty 2013

REŻYSER
Tomas Alfredson
ROK PRODUKCJI
SZWECJA
USA

Dwunastoletni Oskar jest wrażliwym, nieco bojaźliwym chłopcem, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka – blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na blokowym podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z pojawieniem się dziewczynki, w okolicy zaczynają się dziać przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest krew. Zamkniętego w sobie chłopca, wydaje się to fascynować. Potrwa to dopóki Oskar nie odkryje, że Eli jest… wampirem. Szwedzki filmowiec Tomas Alfredson przedstawia bardzo sugestywny i nietypowy obraz dorastania. Przyjaźń, odrzucenie i przywiązanie splatają się w tym niepokojącym, mrocznym i poetyckim zarazem filmie opartym na bestsellerowej powieści Johna Ajvide Lingqvista, okrzykniętego ‘drugim Stephenem Kingiem’.

Dersu Uzala Dersu Uzala
28 luty 2013

REŻYSER
Akira Kurosawa
ROK PRODUKCJI
1975
JAPONIA, ZSRR

Nagrodzony jak najsłuszniej w 1976 roku Oscarem za film nieanglojęzyczny utwór Akiry Kurosawy do dziś wzbudza zachwyt swą mistrzowską prostotą i pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych dokonań genialnego reżysera. Kurosawa po wymuszonej przerwie w pracy spowodowanej finansową klęską filmu „Dodes’ka-den” i próbie samobójczej udowodnił triumfalnie swą wyjątkową pozycję w światowym kinie. Twórca „Siedmiu samurajów” był od dawna zafascynowany rosyjską kulturą. Adaptacja wspomnieniowych powieści Władimira Arsienjewa olśniewa surowym plastycznym pięknem, ale nie ma w niej ani za grosz łatwej ekscytacji dziką naturą. Historia przyjaźni carskiego oficera, owego Arsienjewa (Jurij Sołomin), badacza ussuryjskiej tajgi z początku XX wieku i jego przewodnika, tytułowego Uzały (wielka rola Maksima Munzuka) została ukazana bez cienia łatwego sentymentu. Utwór Kurosawy niepostrzeżenie zamienia się w refleksję nad okrutnymi paradoksami cywilizacji. Do historii kina przeszła olśniewająca sekwencja na tafli zamarzniętego jeziora. Nie ma w „Dersu Uzale” ani krzty kaznodziejstwa, są piękno, prawda i wielki mądry smutek.

Good Bye Lenin! Good Bye Lenin!
07 marca 2013

REŻYSER
Wolfgang Becker
ROK PRODUKCJI
2003
NIEMCY

Matka Alexa doznaje szoku podczas upadku Muru Berlińskiego. W trosce o jej zdrowie syn utrzymuje ją w przekonaniu, że komunizm się nie skończył.

Pożegnania Pożegnania
14 marca 2013

REŻYSER
Yôjirô Takita
ROK PRODUKCJI
2008
JAPONIA

Zdolny wiolonczelista Daigo Kobayashi (Masahiro Motoki) traci pracę, gdy rozwiązuje się jego orkiestra. Postanawia wraz z żoną (Ryoko Hirosue) powrócić do rodzinnego miasteczka i tam poszukać dla siebie nowej pracy i nowego życia. Odpowiada na ogłoszenie zatytułowane „Okuribito” (ang. „Departures”) w nadziei na pracę w agencji turystycznej. Jak się jednak okazuje, jest to praca w domu pogrzebowym, Daigo zostaje tzw. „nokanshi” (osobą, która składa ciało zmarłego do trumny). Choć całe jego otoczenie patrzy raczej niechętnie na nową pracę Daigo, on odnajduje się w nowej roli strażnika bram życia i śmierci, pośrednika i przewodnika ku zaświatom. Jednocześnie paradoksalnie uczy się odkrywać radość i piękno życia.

Gran Torino Gran Torino
07 marca 2013

REŻYSER
Wolfgang Becker
ROK PRODUKCJI
2008
NIEMCY, USA

Walt Kowalski to emerytowany weteran żyjący we własnym poukładanym świecie. Jego spokój zostaje zburzony przez nowych sąsiadów z Azji, których syn spróbuje ukraść mu ulubione auto.

Filmy krótkometrażowe z festiwalu KAN Filmy krótkometrażowe z festiwalu KAN
04 kwietnia 2013

REŻYSER
różni
ROK PRODUKCJI
różny
CAŁY ŚWIAT

Pokaz filmów krótkometrażowych z ubiegłorocznej edycji festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN.

Walc z Baszirem Walc z Baszirem
11 kwietnia 2013

REŻYSER
Ari Folman
ROK PRODUKCJI
2008
AUSTRALIA, BELGIA, FINLANDIA, FRANCJA, NIEMCY, SZWAJCARIA, USA, IZRAEL

Bohater filmu próbuje sobie przypomnieć traumatyczne przeżycia związane z wojną w Libanie w 1982 roku. O swoich wspomnieniach opowiada staremu znajomemu spotkanemu w barze.

Bonnie i Clyde Bonnie i Clyde
18 kwietnia 2013

REŻYSER
Arthur Penn
ROK PRODUKCJI
1967
USA

Dwoje bandytów-kochanków przemierza wspólnie świat rabując banki, napadając na sklepy, kradnąc i zabijając.

Dzikość serca Dzikość serca
25 kwietnia 2013

REŻYSER
David Lynch
ROK PRODUKCJI
1990
USA

Cape Fear w północnej Karolinie. Po odbyciu w karnym zakładzie resocjalizacyjnym wyroku za zabójstwo Sailor Ripley wraca do swej wielkiej miłości, Luli. Matka dziewczyny, Marietta, zdecydowanie przeciwna temu związkowi, nakłania swojego wieloletniego kochanka i prywatnego detektywa Farraguta, aby wytropił Sailora i Lulę, którzy udali się na południe do Nowego Orleanu. Jednocześnie zleca to samo zadanie handlarzowi narkotyków Santosowi, który z kolei wynajmuje do tego zadania odrażającego typa Bobby’ego Peru. Ten nakłania Sailora do napadu na magazyny zbożowe, co okazuje się zasadzką, w której Sailor ma zginąć…

Midnight movies Midnight movies
09 maja 2013

REŻYSER
Wielu twórców

Ludzie-karaluchy nadal sprzątają w naszych domach (Cheap Extermination), geeki z branży IT mają fetysz broni (Man and the gun), prostytutki sprzedają groupony (Cherry on top), wysysacze mózgów straszą małe dzieci (Attack of the brain sucker), a to tylko przedsmak tego, co może Wam się śnić po tym seansie. Podobnie jak uczestnicy legendarnych nowojorskich pokazów o północy, dokładnie w Twoim mieście będziemy rozlewać krew, świecić neonami i zjadać Wasze mózgi… Twórcy prezentowanych filmów nie mają za grosz szacunku do obowiązujących ram kina głównego nurtu, a co więcej doskonale nimi żonglują – ku własnej uciesze.

 Droga na drugą stronę Droga na drugą stronę
16 maja 2013

REŻYSER
Anca Damian
ROK PRODUKCJI
2011
POLSKA

Claudio Crulic, 33-letni Rumun, podczas pobytu w Polsce zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież i aresztowany. W ramach protestu rozpoczyna głodówkę.

Świteź Świteź
16 maja 2013

REŻYSER
Kamil Polak
ROK PRODUKCJI
2010
POLSKA

Film jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Film powstał w warszawskim studiu animacji Human-Ark. Wszystkie postaci i elementy pojawiające się w filmie są powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która wzbogaciła animację w żyjącą tkankę faktury malarskiej.
XIX wiek – epoka romantyzmu. W burzową noc przez rozległy step mknie powóz z młodym Podróżnikiem. Błyskawice zatrzymują go w środku lasu. Woźnica i konie zapadają w tajemniczy sen. Oszołomiony Podróżnik wychodzi z powozu. Z ciemności wyłaniają się złowieszcze postaci. Nagle bohater znajduje się w środku pędzących na czarnych wierzchowcach żołnierzy, którzy wypuszczają nad jego głową ogniste strzały. Uciekając przed niebezpieczeństwem trafia nad brzeg pogrążonego w ciszy i spokoju jeziora. Mężczyzna niepostrzeżenie wpada do jeziora, które w niezwykły sposób przenosi go do pradawnego grodu. Staje się świadkiem ostatnich dni miasta Świteź, splądrowanego przez najeźdźców, których widział w lesie. Kiedy miasto staje w płomieniach, jego mieszkańcy szukają schronienia w kościele i modlą o cudowne ocalenie do Boga. Wybawienie przychodzi # woda pochłania miasto wraz z jego mieszkańcami i najeźdźcami. Rankiem okazuje się, że gród zniknął, a bohater unosi się na powierzchni wody, otoczony przez setki nenufarów – zaklętych mieszkańców Świtezi.

Deszczowa piosenka Deszczowa piosenka
23 maja 2013 

REŻYSER
S.Donen, G.Kelly
ROK PRODUKCJI
1952
USA

Klasyka kina w DKFie! Gwiazdy kina niemego stają przed wyzwaniem, jakie stawia im film dźwiękowy. Takich filmów już się dziś nie kręci. Jaka szkoda! „Deszczowa piosenka” to nie tylko – bezsprzecznie – najlepszy musical wszech czasów, ale w ogóle jedna z czołowych produkcji w dziejach kina. Ten entuzjazm, ta ekspresja… uśmiech bezczelnie wykrzywia usta, a nogi rwą się do tańca. „Deszczowa piosenka” prezentuje nam czasy dźwiękowego przełomu w filmie amerykańskim.

W górę Jangcy W górę Jangcy
06 czerwca 2013 

REŻYSER
Yung Chang
ROK PRODUKCJI
2008
KANADA

Rzeka Jangcy – 6300 km długości. Najdłuższa rzeka Chin i jedna z najdłuższych – po Nilu i Amazonce – na świecie. Plany jej okiełznania istniały od 100 lat. Do realizacji gigantycznej hydrobudowy doszło 14 lat temu. Jej zakończenie jest przewidziane na 2010 rok. Wielkość utworzonego przez olbrzymią zaporę zalewu – 390 tys. km2 – przekracza powierzchnię Polski. Kanadyjski dokumentalista chińskiego pochodzenia, Yung Chang dorastał w Montrealu. „W GÓRĘ JANGCY” nie jest sentymentalną podróżą reżysera do korzeni. Powrót nad rzekę, w scenerii której dorastał dziadek reżysera, stał się pretekstem do sportretowania współczesnych Chin.

Siostry Magdalenki Siostry Magdalenki
13 czerwca 2013 

REŻYSER
Peter Mullan
ROK PRODUKCJI
2012
IRLANDIA, WIELKA BRYTANIA

Film opowiada o losach dziewcząt, które w latach sześćdziesiątych trafiły do zakładów prowadzonych przez Siostry św. Marii Magdaleny. Były wśród dziewcząt niezamężne matki, ofiary gwałtów, sieroty zbyt ładne i zbyt kochające życie. Zamykano je w zakonach, gdzie, zamiast na modlitwie, spędzały czas na praniu, wyżymaniu i prasowaniu. Zyski z ich pracy zasilały kasę zakonu, zaś one mogły być pewne tylko jednego – że za każde najmniejsze przewinienie czekają je dotkliwe kary fizyczne i psychiczne.

 Żywot Briana Żywot Briana
10 października 2013 

REŻYSER
Terry Jones
ROK PRODUKCJI
1979
WIELKA BRYTANIA

Bohaterem filmu jest rówieśnik Jezusa, który urodził się – pamiętnej nocy – w Betlejem, w sąsiedniej stajence. Losy chłopca o imieniu Brian, są przewrotną paralelą losów Chrystusa. Także zostaje uznany za Mesjasza, także kończy na krzyżu. „Żywot Briana” jest drugim kinowym filmem grupy Monty Pythona. Tytuł roboczy filmu brzmiał „Jezus Chrystus: Żądza chwały”.

 Czarny kot, biały kot Czarny kot, biały kot
17 października 2013 

REŻYSER
Emir Kusturica
ROK PRODUKCJI
1998
AUSTRIA, FRANCJA, NIEMCY, JUGOSŁAWIA

Głównym bohaterem „Czarnego kota, białego kota” jest społeczność Cyganów zamieszkujących osadę nad Dunajem. To stąd pochodzi Matko Destanoy (Bajram Severdzan), obibok i nieudacznik, który planuje nielegalny interes związany z pociągiem przewożącym benzynę. Pomóc w tym ma mu okoliczny gangster i narkoman Dadan Karambolo (Srdjan Todorovic) oraz stary, cygański „ojciec chrzestny” Grga Pitić (Sabri Suleiman), najlepszy przyjaciel ojca (Zabit Mamedov) dysponujący odpowiednią ilością pieniędzy, które gotów jest pożyczyć. Destanoy pada jednak ofiarą intrygi – tuż przed planowanym transportem benzyny zostaje otumaniony i gdy budzi się rano, pociągu już nie ma. W dodatku musi zwrócić pieniądze albo zmusić swojego syna Zare (Florijan Ajdini), by poślubił siostrę Dadana, karłowatą Afrodytę (Salija Ibraimova).

 Musimy porozmawiać o Kevinie Musimy porozmawiać o Kevinie
24 października 2013 

REŻYSER
Lynne Ramsay
ROK PRODUKCJI
2011
USA, WIELKA BRYTANIA

Temat tego filmu jest społecznym tabu, którego poruszenie niemal zawsze wywołuje szok. Jednak „Musimy porozmawiać o Kevinie” nie wywoła u widza szoku poruszonym tematem, a jego przedstawieniem… Niezwykła historia niezdrowej rodziny od początku do końca trzyma widza w napięciu i wywołuje niesłychane emocje. Z jednej strony współczucie cierpiącej matce, a z drugiej strony wściekłość na wyrodnego syna. Do tego gwiazdorska obsada i niezwykłe zdjęcia. Wszystko to sprawia, że „Musimy porozmawiać o Kevinie” po prostu trzeba zobaczyć. Tego filmu długo nie zapomnisz…

 Shutter - Widmo Shutter – Widmo
31 października 2013 

REŻYSER
Banjong Pisanthanakun
ROK PRODUKCJI
2004
TAJLANDIA

Tajlandzki horror zrobiony przez parę filmowców, którzy w chwili realizacji zdjęć nie mieli jeszcze ukończonych 25 lat.
Film rozpoczyna się pewnego wieczoru, gdy po wieczorze spędzonym w barze z przyjaciółmi młody fotograf Tun i jego dziewczyna Jane wracają do domu. Po drodze potrącają swoim samochodem przechodzącą przez ulicę kobietę. Ponieważ oboje są pod wpływem alkoholu uciekają z miejsca wypadku.
Jakiś czas później Tan wywołując swoje zdjęcia dostrzega na jednej z fotografii dziwny cień. Początkowo myśli, że to wada kliszy, ale kiedy przygląda mu się bliżej zauważa, iż ów cień do złudzenia przypomina twarz kobiety, którą potrącił owej feralnej nocy. Niebawem przyjaciele Tana zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach…

 9 kampania 9 kampania
7 listopada 2013 

REŻYSER
Fiodor Bondarczuk
ROK PRODUKCJI
2005
FINLANDIA, ROSJA, UKRAINA

Wstrząsająca, zrealizowana z ogromnym rozmachem, ekranizacja rosyjskiej kampanii wojennej w Afganistanie. Wielki hit w Rosji – w ciągu dwóch pierwszych tygodni wyświetlania film obejrzało 3,8 mln widzów! Rok 1988. Młodzi żołnierze sowieckiej armii przeniesieni zostają z obozu szkoleniowego w samo centrum wojennej zawieruchy w Afganistanie. Tam otrzymują zadanie utrzymania wzgórza 3234, jednak wyniszczające ataki partyzantów afgańskich dziesiątkują oddział. Zdesperowani żołnierze błagają dowództwo o pomoc. Odsiecz jednak nie nadchodzi. Skazani są tylko na siebie…. Film oparty na prawdziwej historii.

Upadek Upadek
14 listopada 2013 

REŻYSER
Oliver Hirschbiegel
ROK PRODUKCJI
2004
AUSTRIA, WŁOCHY, NIEMCY

Film pokazuje ostatnie 12 dni życia Hitlera i jest adaptacją wspomnień osobistej sekretarki fuhrera. Obraz z psychologiczną dokładnością pokazuje jego nerwice i absurd ostatnich dni wojny, kiedy pod presją nadchodzącej klęski i w huku radzieckich bomb rozgrywają się kolejne ludzkie tragedie (zarówno wśród pracowników kwatery głównej III Rzeszy, żołnierzy, jak i zwykłych cywilów, mieszkańców Berlina).

 Oblawa Obława
21 listopada 2013 

REŻYSER
Marcin Krzyształowicz
ROK PRODUKCJI
2012
POLSKA

Akcja „Obławy” rozgrywa się podczas II wojny światowej. W mrocznych czasach losy dwóch mężczyzn i dwóch kobiet splączą się w nieprzewidywalnej intrydze, w której każda postać skrywa mroczną tajemnicę, a zdrada objawi wszystkie swoje zaskakujące oblicza. „Obława” to opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. Są za to krwiste postaci i mocna intryga.

Drabina Jakubowa Drabina Jakubowa
28 listopada 2013 

REŻYSER
Adrian Lyne
ROK PRODUKCJI
1990
USA

Film opowiada o pracowniku nowojorskiej poczty Jacobie Singerze. Każdego dnia walczy z dręczącymi go wspomnieniami z wojny z Wietnamu. Mimo że jego żona stara się pomóc Jacobowi granica między rzeczywistością a złudzeniami zaciera się.

Dwunastu gniewnych ludzi Dwunastu gniewnych ludzi
5 grudnia 2013 

REŻYSER
Sidney Lumet
ROK PRODUKCJI
1957
USA

Dwunastu przysięgłych ma wydać wyrok w procesie o morderstwo. Jeden z nich ma wątpliwości dotyczące winy oskarżonego.

Lśnienie Lśnienie
12 grudnia 2013 

REŻYSER
Stanley Kubrick
ROK PRODUKCJI
1980
USA

Jack pracuje jako kurator w hotelu Overlook. Hotel jest zamknięty na zimę i mężczyzna z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku, który okazuje się nawiedzony.

Przełamując fale Przełamując fale
19 grudnia 2013 

REŻYSER
Lars Von Trier
ROK PRODUKCJI
1996
Dania,Francja,Hiszpania,Holandia,Islandia,Norwegia,Szwecja

Sparaliżowany Jan zwalnia swoją żonę Bess z przysięgi wierności i chce, by ta kochała się z innymi mężczyznami. Kobieta spełnia jego prośbę.

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów