Rok 2011

Posterunek graniczny 

13 stycznia 2011

REŻYSER
Rajko Grlić
ROK PRODUKCJI
2006

Akcja filmu rozgrywa się w 1987 w b. Jugosławii, na posterunku wojskowym, strzegącym granicy jugosłowiańsko-albańskiej w Macedonii.
Nadużywający alkoholu dowódca oddziału – porucznik Pasić w czasie wizyty lekarskiej dowiaduje się, że nabawił się choroby wenerycznej w czasie utrzymywania „bliskich stosunków z miejscową ludnością”. Obawiając się własnej żony porucznik szuka sposobu, aby nie kończyć służby i wracać do domu. Ogłasza zatem swoim żołnierzom stan alarmowy, strasząc ich nieuchronnym atakiem wojsk albańskich na Jugosławię.

Ruchomy Zamek Hauru 

20 stycznia 2011

REŻYSER
Hayao Miyazaki
ROK PRODUKCJI
Japonia, 2004

Sophie zostaje zamieniona przez demoniczną Czarownicę w starą kobietę. Zrozpaczona próbuje odzyskać swoje ciało i wyrusza w magiczną podróż pełną niebezpieczeństw. W poszukiwaniu samej siebie Sophie trafia do dziwnego Ruchomego Zamku należącego do czarodzieja Hauru. Spotyka w nim demona ognia – Karushifâ, który przedstawia jej propozycję. Jeśli Sophie uwolni go spod mocy Hauru, on w zamian przywróci jej 18-letnie ciało. Co stanie się z Sophie w Ruchomym Zamku? Czy wszystkie części magicznej układanki znajdą swoje miejsce?

Dziecko Wojny,
Szermierze dla Palestyny
 

26 stycznia 2011

REŻYSER
K. Chrobog,
Urszula Laskowska i Mateusz Mularski
ROK PRODUKCJI
2008, 2010

Seans w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego Globalny Rozwój w Kinie. Festwial prezentuje kino przedstawiające rzeczywistość, życie codzienne i sytuację społeczną w krajach rozwijających się tzw. krajach Globalnego Południa, a także pomoc niesioną tym społeczeństwom. Pokaz kina globalnego rozwoju ma pomóc zrozumieć polskim widzom sytuację w krajach ubogich, uwrażliwić ich na potrzeby mieszkańców tych krajów. Zwiększyć świadomość i pokazać jak sprawy światowe wpływają na życie codzienne ludzi. Międzynarodowy Festiwal Globalny Rozwój w Kinie odpowiada na potrzeby nowoczesnych Polaków, w szczególności młodych ludzi i studentów zainteresowanych szeroko pojętą tematyką społeczną, sprawami międzynarodowymi i problematyką globalną. Zachęcam również do zapoznania się z witryną internetową Festiwalu: www.festival.humandoc.net

Samarytanka 

REŻYSER
Kim Ki Duk
ROK PRODUKCJI
Korea Południowa, 1996, 2004

Ostatni pokaz w tym semestrze akademickim chcielibyśmy poświęcić niezwykle ciekawemu reżyserowi z Korei Południowej. Jego kino zdecydowanie odbiega od tradycyjnej narracji, przepełnione jest symbolizmem, łamie wszelkie prawa rządzące odbiorem sztuki filmowej. To trochę tak, jakby wynajdował kino od początku…

Krokodyl 

REŻYSER
Kim Ki Duk
ROK PRODUKCJI
Korea Południowa, 1996, 2004

Ostatni pokaz w tym semestrze akademickim chcielibyśmy poświęcić niezwykle ciekawemu reżyserowi z Korei Południowej. Jego kino zdecydowanie odbiega od tradycyjnej narracji, przepełnione jest symbolizmem, łamie wszelkie prawa rządzące odbiorem sztuki filmowej. To trochę tak, jakby wynajdował kino od początku…

Zezowate Szczęście 

23 lutego 2011

REŻYSER
Andrzej Munk
ROK PRODUKCJI
Polska, 1960

„Zezowate szczęście” opowiada w groteskowo-karykaturalnym ujęciu losy pechowego oportunisty, który – w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat – usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby „dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem – kolejnych bezkrytycznych „przemian” dokonuje zawsze za późno. Chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje.

8 kobiet 

24 lutego 2011

REŻYSER
Andrzej Munk
ROK PRODUKCJI
Polska, 1960

8 aktorek gra 8 typów kobiet, 8 wymiarów kobiecości. Do tego, każda z gwiazd wykonuje w trakcie filmu znaną francuską piosenkę we własnej aranżacji. Środek zimy. Domostwo na odludziu. Osiem kobiet – żona, siostra, kochanka, córki, służące -podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma motyw. Każda ma sekret. Jedna jest winna. Która?

Cud w Lake Placid  

3 marca 2011

REŻYSER
Gavin O’Connor
ROK PRODUKCJI
USA, 2004

Amerykański film dramatyczny, jest to historia oparta na faktach o sportowym cudzie, który wydarzył się w Lake Placid w 1980 roku na zimowej olimpiadzie, kiedy to młoda reprezentacja USA pokonała niepokonanych od piętnastu lat hokeistów rosyjskich. Przed pokazem odbędzie się spotkanie z konsulem USA ds. prasy i kultury Benjaminem Ousley Nasemanem.

Tramwaj zwany pożądaniem  

10 marca 2011

REŻYSER
Elia Kazan
ROK PRODUKCJI
USA, 1951

Historia kobiety niezwykle delikatnej, znerwicowanej, szukającej swojego miejsca na świecie. Pewnego dnia przybywa ona do Nowego Orleanu, aby odwiedzić swoją siostrę Stellę. Ma zamiar mieszkać u niej przez pewien czas, z czego nie jest zadowolony mąż Stelli, człowiek gwałtowny i nieobliczalny. Konfrontacja kompletnie przeciwstawnych charakterów Stanleya i Blanche oraz ciągłe emocjonalne napięcie prowadzą do kłótni, awantur i wybuchów furii. W to wszystko wmieszane są jeszcze problemy majątkowe i miłosne…

Miłość i inne nieszczęścia  

17 marca 2011

REŻYSER
Alek Keshishian
ROK PRODUKCJI
Anglia, 2006

Opowieść o przebojowej Amerykance, która błyskawicznie robi karierę w brytyjskim wydaniu luksusowego magazynu mody „Vogue”. Żywiołowy temperament i wielkie serce dziewczyny zjednują jej wszystkich pracowników redakcji. W prywatnym życiu odnosi również sukcesy, jest mistrzynią w swataniu znajomych: współlokatora, który jest gejem, i szalonej przyjaciółki, zmieniającej mężczyzn, jak rękawiczki. Czy porządkując życie innym, bohatertka rozpozna prawdziwą miłość, gdy ta zapuka do jej drzwi?

Fortepian  

24 marca 2011

REŻYSER
Jane Campion
ROK PRODUKCJI
Francja, 1993

Akcja filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku. Ada, młoda uboga Angielka, panna z dzieckiem opuszcza rodzinny kraj. Wyrusza wraz z dziewięcioletnią córeczką Florą do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową. Przestała mówić w wieku sześciu lat. Swoje uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń i drgnięć twarzy. Jej jedynym łącznikiem ze światem jest… muzyka.

Podwójne życie Weroniki  

31 marca 2011

REŻYSER
Krzysztof Kieślowski
ROK PRODUKCJI
Polska, Francja, 1991

Tego samego dnia, o tej samej godzinie przychodzą na świat dwie dziewczynki. Jedna w Krakowie, druga w Clermont – Ferrant. Otrzymują takie same imiona, mają takie same zainteresowania artystyczne i są podobne jak dwie krople wody. Nic o sobie nie wiedząc czują się ze sobą związane…

Kobieta jest kobietą 

7 kwietnia 2011

REŻYSER
Jean-Luc Godard
ROK PRODUKCJI
Francja, 1961

Reżyser prezentuje musicalową komedię w nowoczesnym nowofalowym stylu. Striptizerka Angela wbiła sobie do głowy, że chce mieć dziecko. Jej przyjaciel Emil wcale nie jest tym pomysłem zachwycony. Rozbieżność stanowisk w nieunikniony sposób prowadzi do wielu konfliktów i kłótni. Te spory, przerywane muzycznymi wstawkami, rozgrywają się w ich mieszkaniu, na ulicach i w kawiarni.

Finał Konkursu Pianistycznego 

12 kwietnia 2011

REŻYSER

ROK PRODUKCJI

Gnijąca Panna Młoda  

13 kwietnia 2011

REŻYSER
Tim Burton
ROK PRODUKCJI
Wielka Brytania, USA, 2005

Akcja filmu skupia się na losach młodzieńca o imieniu Viktor, który razem ze swoim przyjacielem wraca z podróży aby poślubić swoją narzeczoną Victorię. Gdy zatrzymują się w lesie, Victor znajduje patyk (który tak naprawdę jest skostniałym palcem) na który dla zabawy nakłada obrączkę, po czym wypowiada słowa przysięgi małżeńskiej. Okazuje się jednak, że to palec i na dodatek należący do zamordowanej dziewczyny…

Motyl i skafander  

14 kwietnia 2011

REŻYSER
Julian Schnabel
ROK PRODUKCJI
Francja, 2007

Prawdziwa historia redaktora francuskiego czasopisma „Elle”, Jean-Dominique’a Bauby, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Paraliż obejmuje całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Mogąc posługiwać się jedynie okiem do komunikowania się z bliskimi, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata….

Jestem Twój  

20 kwietnia 2011

REŻYSER
Mariusz Grzegorzek
ROK PRODUKCJI
Polska, 2011

Trzydziestoletnia lekarka Marta odrzuca swojego męża, biznesmena Jacka. W efekcie zostaje sama. Przypadkowe zbliżenie z zakochanym w niej kryminalistą kończy się niechcianą ciążą. Artur chce ratować dziecko, w czym pomaga mu matka. Tymczasem siostra Marty, Alicja stara się pomóc, choć jej samej nie jest lekko.

Big Bang  

21 kwietnia 2011

REŻYSER
Andrzej Kondriatuk
ROK PRODUKCJI
Polska, 1986

W jednej z mazowieckich wsi wylądowało UFO. W jednej z chałup odbywa się narada mieszkańców, co w tej niezwykłej sytuacji mają robić. Nie widać jednak śladu starchu lub wielkich emocji związanych z bądź co bądź niezwykłą sytuacją. Właściwie jest to okazja do wypicia i biesiady. Alkohol rozwiązuje języki i toczą się Polaków rozmowy.

Niebezpieczne zwiazki 

5 maja 2011

REŻYSER
Stephen Frears
ROK PRODUKCJI
USA, Wielka Brytania, 1988

Rzecz dzieje się we Francji w 1788 r. Markiza de Merteuil potrzebuje przysługi ze strony swojego byłego kochanka Viconte de Valmont. Jej były mąż planuje małżeństwo z młodą, cnotliwą Cecile de Volanges. Markiza pragnie, by Valmont uwiódł Cecile przed jej ślubem. W międzyczasie Valmont stara się zrealizować własne plany podboju – jego celem jest Madame de Tourvel, piękna, bogobojna mężatka.

Ziemia obiecana 

12 maja 2011

REŻYSER
Andrzej Wajda
ROK PRODUKCJI
Polska, 1974

Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz zdobywają fortunę. Jest to nowa, skrócona o 20 minut, reżyserska wersja klasycznego już filmu z 1974 r.

Ładunek 200 

18 maja 2011

REŻYSER
Aleksiej Bałabanow
ROK PRODUKCJI
Rosja, 2007

ZSRR, rok 1984, niedługo nastanie Pierestrojka. Tymczasem w małym mieście, gdzieś na dalekiej prowincji, zostaje porwana córka lokalnego sekretarza partii. Nie ma świadków. Ani żadnych podejrzanych. Tego samego wieczora, na przedmieściach, zostaje popełnione brutalne morderstwo. Sprawcą jest właściciel domu. Oba śledztwa są prowadzone przez kapitana milicji Żurowa…

Blaszany bębenek 

19 maja 2011

REŻYSER
Volker Schlöndorff
ROK PRODUKCJI
Francja, Jugosławia, Polska, RFN, 1979

Dzieje głównego bohatera, Oskara rozpoczynają się na kaszubskim kartoflisku, pod czterema spódnicami babki Anny. Tam właśnie Józef Koljaczek znajduje schronienie i poczyna matkę Oskara. Sam Oskar przychodzi na świat w 1923 roku w Gdańsku. Nie dowiemy się kto był jego ojcem – czy mąż Agnieszki, niemiecki mieszczanin Alfred Matzerath, czy przyjaciel domu, Kaszub Jan Broński.

Euforia 

25 maja 2011

REŻYSER
Iwan Wyrypajew
ROK PRODUKCJI
Rosja, 2006

Vera mieszka ze swoim mężem Valerym i ich małą córeczką Maszą w dalekiej, podupadłej wiosce na otwartym stepie nad Donem. Kiedy Valery podnosi na żonę rękę, ta ucieka z innym. Zazdrosny mąż śledzi kochanków, zamierzając zniszczyć ich namiętność.

Wygnanie 

26 maja 2011

REŻYSER
Andrei Zvyagintsev
ROK PRODUKCJI
Rosja, 2007

Film, który brytyjski _The Times:_ określa słowami: _hipnotyzująca, piękna historia_ to przejmująca opowieść o samotności, braku zrozumienia i trudnych relacjach międzyludzkich. Akcja _Wygnania_ toczy się na prowincji, której surowa przyroda jest niemym świadkiem tragicznych wydarzeń.

Przygody Błękitnego Rycerzyka 

1 czerwca 2011

REŻYSER
Lechosław Marszałek
ROK PRODUKCJI
Polska, 1984

Pełnometrażowy, rysunkowy filmy wzorowany na rycerskiej balladzie romantycznej. Opowieść rozgrywa się w świecie owadów. Błękitny Rycerzyk wyrusza wraz z giermkiem w daleką drogę, aby uwolnić siostrę Królowej Motyli. Po wielu perypetiach dociera do zamku, w którym więziona jest księżniczka. Błękitny Rycerzyk pokonuje okrutnego zalotnika-porywacza i wraz z księżniczką rusza w powrotną drogę. Odważny bohater jest zakochany w pięknej księżniczce, ale ta wybiera spotkanego po drodze hrabiego..

Iberia 

2 czerwca 2011

REŻYSER
Carlos Saura
ROK PRODUKCJI
Francja, Hiszpania

Musical Carlosa Saury oparty na słynnej suicie Isaaca Albeniza, stworzony jako hołd twórczości tego kompozytora. Jest to sentymentalna podróż Saury do serca muzyki hiszpańskiej. Film łączy muzykę klasyczną Albeniza z pasją flamenco, tradycyjnym tańcem hiszpańskim, baletem i tańcem nowoczesnym. Narracja rodzi się z muzyki i artystów ją odtwarzających: muzyków i tancerzy. Kamera niemalże tańczy obracając się w rytm melodii.

Obiecaj Mi! 

9 czerwca 2011

REŻYSER
Emir Kusturica
ROK PRODUKCJI
Francja, Serbia

„Obiecaj mi!” to pełna temperamentu, nieposkromionej bałkańskiej energii i absurdalnego humoru opowieść o poszukiwaniu prawdziwej miłości. Twórca takich filmów, jak „Underground”, „Czarny kot, biały kot” czy „Arizona Dream” przedstawia komedię o inicjacji, a także o zderzeniu tradycji z nowoczesnością. Dwukrotny zdobywca Złotej Palmy powraca na ekrany niezwykle życiową, pełną mocy i wyjątkowego humoru baśnią filmową. To opowieść o chłopaku ze wsi, Tsane, którego dziadek przed swoją śmiercią wysyła do miasta z misją – młodzieniec ma powrócić do domu z ikoną, podarunkiem i narzeczoną (!).”

Bez granic bez kontroli Bez Granic Bez Kontroli

3 października 2011

REŻYSER
Jim Jarmusch
ROK PRODUKCJI
2009
Hiszpania, Japonia, USA

Gwiazdorska obsada: Bill Murray, Tilda Swinton, Gael Garcia Bernal w kolejnym długo oczekiwanym filmie Jima Jarmuscha, twórcy m.in. „Broken Flowers” i „Ghost Dog – Droga Samuraja”. Reżyser powraca do chętnie stosowanego wcześniej, sztafażu kina gangsterskiego i po raz kolejny przedstawia bohatera w podróży, który tym razem nie zostanie osadzony w popkulturowej, amerykańskiej przestrzeni, lecz w Europie.

Powiększenie Powiększenie

3 października 2011

REŻYSER
Michaelangelo Antonioni
ROK PRODUKCJI
1966
Wielka Brytania, Włochy

Fotoreporter od pokazów mody, Thomas, jest jednym z robiących karierę w tym świecie – bogaty, egoistyczny i całkowicie przekonany, że praca czyni go nowoczesnym, światowym artystą. W jego studio zjawia się młoda kobieta, która na chłodno – ale nadaremno – oferuje siebie w zamian za zdjęcia pary miłosnej, którą Thomas z ukrycia sfotografował w parku. Na coraz to większych powiększeniach zdjęć mężczyzna dostrzega – jak sądzi – ślady zbrodni. Znajduje nawet zwłoki, które wkrótce potem znikają tak samo jak zdjęcia i kobieta.

Alphaville Alphaville

4 października 2011

REŻYSER
J. L. Godard
ROK PRODUKCJI
1965
Francja, Włochy

Alphaville to stolica galaktyki odległej od „krajów zewnętrznych” o miliony lat świetlnych. Panuje tu ustrój totalitarny, rządzi gigantyczny komputer Alpha 60. Wszelkie uczucia zostały zakazane, słowa „muzyka”, „poezja’, „miłość”, „sumienie” wykreślono z języka. W zautomatyzowanym świecie, w którym liczy się tylko teraźniejszość, wegetują zastraszeni ludzie, wyobcowani, pozbawieni indywidualności. Do Alphaville przybywa dziennikarz, który okazuje się tajnym agentem który ma sprowadzić do starego świata lub zlikwidować wynalazce komputera Alpha 60 – profesora von Brauna.

Życie jak dom Życie jak dom

4 października 2011

REŻYSER
I. Winkler
ROK PRODUKCJI
2001
USA

Architekt George Monroe (Kevin Kline) jest rozwiedzionym 50-latkiem, mieszkającym samotnie w ruderze, która przypomina raczej szopę niż dom. Niespodziewanie mężczyzna staje w obliczu faktów, które odmieniają jego dotychczasowe życie. Najpierw zostaje wyrzucony z pracy, a następnie dowiaduje się, że jest chory na raka i ma przed sobą niewiele czasu. Ta ekstremalna sytuacja mobilizuje George’a do działania, by nareszcie zrobić z życiem to, czego zawsze pragnął. Ludzie, o których prawie zapomniał: eks-żona Robin (Kristin Scott Thomas) oraz nastoletni i bardzo kłopotliwy syn Sam (Hayden Christensen) na nowo stają się dla niego najważniejsi.

Zakochany Nowy York Zakochany Nowy York

5 października 2011

REŻYSER
Randall Balsmeyer i inni
ROK PRODUKCJI
2009
Francja, USA

Praca złożona z dziesięciu krótkich filmów nakręconych przez renomowanych reżyserów w dzielnicach Nowego Jorku. Tematem jest miłość, wpleciona między kilkuminutowe historyjki…

Niebo nad Berlinem Niebo nad Berlinem

5 października 2011

REŻYSER
Wim Wenders
ROK PRODUKCJI
1987
Francja, RFN

Film ten opowiada historię o dwóch aniołach wędrujących po powojennym Berlinie. Niewidzialni dla ludzi niosą pomoc wszystkim napotykanym samotnym i przygnębionym duszom. W końcu, po wielu wiekach, jednemu z aniołów przestaje się podobać nieśmiertelność i postanawia zostać człowiekiem aby doświadczyć radości codziennego życia. Spotyka cyrkową akrobatkę i znajduje w niej wypełnienie swoich wszystkich śmiertelnych pragnień.

Metropolis Metropolis

6 października 2011

REŻYSER
Fritz Lang
ROK PRODUKCJI
1927

Przyszłość. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył…

Cykl: Dla dwojga

Zakochani widzą słonie Zakochani widzą słonie

13 października 2011

REŻYSER
Dagur Kári
ROK PRODUKCJI
2005

Daniel jest zwariowanym artystą, żyjącym z dnia na dzień, nie przejmującym się problemami i nie do końca przystosowanym do życia w społeczeństwie… Jednak, gdy poznaje Franc, niezwykle uroczą, ale równie nieodpowiedzialną jak on, czuje, że odnalazł swoją drugą połowę i jego życie lekkoducha ulega gwałtownej zmianie.

Broken flowers Broken flowers

20 października 2011

REŻYSER
Jim Jarmusch
ROK PRODUKCJI
2005
Francja, USA

Dona Johnstona, mężczyznę stroniącego od wszelkich trwałych związków, rzuca jego ostatnia narzeczona. W tym samym czasie Don otrzymuje tajemniczy różowy list, w którym anonimowy donosiciel informuje go, że ma syna, który chciałby się z nim spotkać. Don postanawia odwiedzić swoje byłe kochanki i sprawdzić, która z nich pomoże mu rozwiązać zagadkę tajemniczego listu.

Anioł przy moim stole Anioł przy moim stole

27 października 2011

REŻYSER
Jane Campion
ROK PRODUKCJI
1990
Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania

Samotność, której Janet Frame doświadczyła w czasie studiów, doprowadziła ją do podjęcia próby samobójstwa. Uznana za schizofreniczkę trafiła do kilku szpitali psychiatrycznych, w których spędziła osiem pełnych udręki lat. Dopiero nagroda literacka za tomik opowiadań przywróciła ją do łask, dzięki czemu na zawsze mogła rozstać się ze szpitalem. Jej talentem zaopiekował się Frank Sargeson, znana postać w środowisku krajowych literatów. Nie bez bólu i trudności Janet Frame zaczęła pracę, która w przyszłości miała przynieść międzynarodowe uznanie. Znakomita ekspresyjna rola Kerry Fox w roli Janet Frame. Film nagrodzony w 1990 roku na Festiwalu w Wenecji. Jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, obraz z filmografii Jane Campion.

Zwiąż mnie Zwiąż mnie

3 listopada 2011

REŻYSER
Pedro Almodóvar
ROK PRODUKCJI
1990
Hiszpania

Ricky (Antonio Banderas) wychodzi ze szpitala dla umysłowo chorych. Pierwsze kroki kieruje do byłej kochanki, „gwiazdki” kina porno, Mariny (Victoria Abril). Dziewczyna nie wykazuje zainteresowania kontynuowaniem dawno zakończonej znajomości, odtrącając adoratora. Ricky nie może pogodzić się z porażką. Zdesperowany, nachodzi ją w domu, a gdy Marina nie chce go wpuścić, ogłusza ją uderzeniem w głowę. Nieprzytomną zaciąga do sypialni i przywiązuje do łóżka. Dziewczyna staje się więźniem we własnym domu… Z czasem więzy, które początkowo były torturą, stają się elementem zmysłowej, erotycznej gry, w której nagrodą jest prawdziwe uczucie…

Gorzkie gody Gorzkie gody

10 listopada 2011

REŻYSER
Roman Polański
ROK PRODUKCJI
1992
Francja, Wielka Brytania

W czasie morskiej podróży sparaliżowany Oscar i jego żona Mimi poznają parę znudzonych sobą Anglików-Fionę i Nigela. Przez kilka kolejnych wieczorów Nigel jest zasypywany szczerymi opowieściami Oscara o swej żonie. Początkowe zgorszenie Anglika zmienia się wkrótce w żywe zainteresowanie.

Koncert Lebowski Koncert Lebowski

16 listopada 2011

GODZINA
19:00
GDZIE
DKF „Politechnika”, s.329, bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27

Już 16 listopada polski zespół Lebowski w ramach trasy koncertowej promującej ich debiutancki album „Cinematic” wystąpi w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Politechnika” na Politechnice Wrocławskiej.

Koncert ten będzie niebywałą okazją do posłuchania albumu „Cinematic” ze ścieżką dźwiękowa do nieistniejącego filmu.

Zespół Lebowski to nowe brzmienia będące z pogranicza art rocka, muzyki filmowej, eksperymentalnej i improwizowanej stanowiące hołd dla polskiej kinematografii.

Muzyka przenosi w świat wypełniony wszechobecnym sentymentalizmem i melancholią. Pozwala się otworzyć na wizualizacje, które emanują uczuciem wyzwalając niebanalne emocje. A wszystko to dopełnione bogatym instrumentarium.

Sztuka płakaniam Sztuka płakania

17 listopada 2011

REŻYSER
Peter Schønau Fog
ROK PRODUKCJI
2006
Dania

Historia rozgrywa się w duńskich realiach lat 1970-tych. Życie jedenastoletniego Allana wcale nie jest łatwe. Na jego barkach spoczywa ciężar jednoczenia rodziny, którą tyranizuje trudny w pożyciu ojciec. Matka już dawno zrezygnowała z utrzymywania domowego ogniska, podobnie jak siostra, a starszy brat wyprowadził się z domu. Jedyną zaletą ojca jest to, że ma talent krasomówczy, który wykorzystuje jako mówca na pogrzebach. Ale nie tylko pogrzeby sprawiają, że ojciec Allana jest w wyśmienitym humorze. Aby podtrzymać ten dobry nastrój, Allan para się zajęciami, które przez społeczeństwo nie do końca uważane są za właściwe i moralne.

Kłopotliwy człowiek Kłopotliwy człowiek

24 listopada 2011

REŻYSER
Jens Lien
ROK PRODUKCJI
2006
Islandia, Norwegia

Orwellowska wizja bezosobowego, wyjałowionego świata, w którym 42-letni Andreas przybywa do obcego miasta, nie wiedząc jak i dlaczego się tam znalazł. Jednak czeka tu na niego dom, praca, a nawet dziewczyna. Z czasem Andreas nabiera przekonania, że z tego miejsca nie ma ucieczki. Poznaje Hugona, który prowadzi go do piwnicy swego domu i pokazuje tajemną szczelinę w ścianie, przez którą Andreas słyszy cudowną muzykę, przywołującą na myśl wszystko to, czego brakuje w jego życiu.

Wrzeszczący faceci Wrzeszczący faceci

1 grudnia 2011

REŻYSER
Mika Ronkainen
ROK PRODUKCJI
2003
Dania, Finlandia

Na połnocy Finlandii w mieście Oulu trzydziestu mężczyzn w gumowych krawatach wykrzykuje marsze patriotycze, fragmenty prawa międzynarodowego, hymny i… piosenki dziecięce. Pieczę nad programem i szalonymi pomysłami chóru sprawuje żelazną ręką dyrygent Petri Sirvio. Ich koncerty to spotkanie z zupełnie niecodzienną ekspresją artystyczną. Chór męski z Finlandii wyjeżdża na występ do Tokio stawiając sobie za cel zrobienie dobrych zdjęć widowni w momencie… wykrzykiwania hymnu Japonii.nii.

Księga Diny Księga Diny

8 grudnia 2011

REŻYSER
Ole Bornedal
ROK PRODUKCJI
2002
Dania, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja

W tragicznym wypadku ginie matka małej Diny. Ojciec obwinie ją za śmierć żony. Dina dorasta bez miłości, w całkowitej izolacji, stając się kobietą silną, twardą i dziką.

Fanny i Aleksander Fanny i Aleksander

15 grudnia 2011

REŻYSER
Ingmar Bergman
ROK PRODUKCJI
1982
Francja, Szwecja, RFN

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1907, gdy rodzina Ekdahlów świętuje Boże Narodzenie. Głową rodu jest Helena, matka trzech synów – Oskara, Carla i Gustawa Adolfa. Wkrótce Oskar umiera, pozostawiając żonę Emilię oraz dwoje dzieci – córeczkę Fanny i syna Aleksandra. Niebawem Emilie ponownie wychodzi za mąż za protestanckiego pastora – człowieka niezwykle oschłego i surowego. Fanny i Aleksander cierpią z powodu braku miłości, lęku i osamotnienia. Terroryzowanym przez ojczyma dzieciom z pomocą przychodzi stary przyjaciel Heleny, Isaak Jakobi…

Szukaj
Znajdziesz nas na
Newsletter
Wspierają nas

Politechnika Wrocławska

 

Filmoteka Narodowa

 

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Patroni medialni

Na PWr

 

Radio LUZ

Archiwa newsów